Haberler

Osman Okkan`ın belgeselleri beğenildi

(sol) VHS Ahlen Md. Rudolf Blauth’ Osman Okkan ileWDR Köln Radyosu`nun unutulmaz program yapımcısı-gazeteci Osman Okkan Volkshochschule Ahlenin(VHS) davetlisi olarak geldiği Ahlen`de CinemAhlen`de “Türkiye`den İnsan Manzaraları” isimli Nazım Hikmet, Orhan Pamuk gibi edebiyatçıları anlattığı belgeseli ile 2007`de katledilen Hrant Dink`i anlattığı belgeseli gösterildi. Okan, belgesellerin ardından, Türkiye`deki sosyal, kültürel ve politik yaşamla ilgili bilgiler verdi kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Osman Okkan, “Türkiye çok kültürlü, çok dilli bir ülke, sahip bulunduğu bu müthiş potansiyelin farkında değil ve kıymetini de hiç bilmiyor. Türkiye`nin ortak mirası kültürdür. Anadolu-Türk kültürü çok eski  köklü ve zengin bir kültürdür ama bu zengin kültür çok az sanata dönüşüyor ve yasaklara kurban gidiyor” sözleriyle Türkiye`nin geniş kültürel yapısına dikkat çekerken, “Toplumsal ilerleme, çağı yakalamak için geçmişte ve şimdi verilen her mücadele, yanlışa itiraz değerlidir, önemlidir ve doğru çıkışlar için yollar, kanallar açar. Sivil toplumun ve kültürel çalışmaların gücü küçümsenemez” dedi.

Kulturforum Türkei Deutschland derneğinin kurucusu olan Osman Okkan hazırladığı belgesellerle Türkiye`nin derin kültürünü ve kültür elçilerini Avrupa ve Batı`da tanıtmaya çalışırken bazı belgeselleri de Almanya`da hatta ABD`de okullarda ve yüksek okullarda ders materyali olarak kullanılıyor.

Ahlen`deki fil akşamı izleyicilerin beğenisini kazanan kısa film gösterimiyle son buldu.

Mehmet Tanlı/ Ahlen

Edit: Hülya Sancak

  

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu