Haberler

Mühür kimdeyse sultan odur


Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu`nun Almanya ziyareti öncesinde, Köln`de basın mensuplarıyla bir araya gelerek 7 haziran seçimleriyle ilgili bilgi verdi.

Katılım daha yüksek olmalı

Bu seçimlerde katılımın cumhurbaşkanlığı seçimlerinden daha fazla olması gerektiğini belirten Çelik beklentilerinin yüzde 40-50 civarında olduğunu ifade etti.

Katılım oranını yükseltmek için çalışmalar yapıldı

Katılım yüksek olması için gereken çalışmaların yapıldığını ifade eden Çelik “Dışişleri bakanımızın başkanlığında çeşitli STK`larla da bir araya gelerek toplantılar yaptık, taşıma ve tanıtımın önemini anlattık. Taşıma konusunda YTB`nin de girişimiyle nüfus yoğunluğu olan bölgelerdeki konsolosluklara vatandaşların otobüslerle taşınması için çalışmalar yapıldı” dedi.

Taşıma işleminin nasıl yapılacağına ise konsolosluklar STK`larla görüşerek karar verecekler diyen Süleyman Çelik, “Umarız siyasi partiler de kendi imkanlarını kullanarak hizmet vereceklerdir bu vesileyle vatandaşların sandıklara ulaşması sağlanmış olacak” dedi.

Pazar günü Başbakan Davutoğlu Düsseldorf`a geliyor

Seçimler dolayısıyla siyasi parti liderleri Almanya`ya geliyor. Başbakan Davutoğlu da pazar günü sabah Düsseldorf`a gelecek ve ilk olarak T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu binasının resmi açılışını yapacak. Öğleden sonra da Dortmund Westfalenhallen`da vatandaşlarla buluşacak.

Seçimler öncesi taleplerimizi hükümete ilettik

“Biz UETD olarak seçim öncesi Avrupa`da yaşayan vatandaşlarımızın taleplerini buradaki sıkıntıları 15 maddelik rapor halinde başbakana ilettik” diyen Süleyman Çelik talepler arasında, pasaport harçlarının, askerlik bedelinin düşürülmesi, boşanma ve mahkeme kararlarındaki tanınma sorununun çözülmesi, cep telefonlarının Türkiye`de Türkiye şebekelerinin simkartı takılınca bir süre sonra (2ay) kilitlenmesi sorunun çözülmesi gibi taleplerin de olduğunu ifade etti.

Oy kullanın
Vatandaşların 8-31 mayıs tarihleri arasında oylarını kullanmalarını isteyen Çelik “Oy bir silahtır iyi kullanılırsa. Oy bir mühürdür, mühür kimdeyse sultan odur, sorunların çözümü buradan geçer. Yıllar sonra oy kullanma hakki tanındı, bunu iyi kullanalim ki bundan sonraki adım olan, seçilme hakkı da gelsin, buralar da birer seçim bölgesi olsun” diyen Süleyman Çelik, buradan seçilen adayların sorunların çözümünde daha etkin çaba harcayacaklarını ifade etti.

“7 haziran seçimleri önemli. 8 mayıstan 31 mayısa kadar, saat 10:00-19:00 arası oy verme imkani var. Toplu taşıma imkanı da olacak,sandığa gidilip oy kullanılsın” diyen Çelik seçim sonrasında yurt dışı seçim bölgeleri oluşması için çalışma başlatacaklarını ifade etti.  

Hülya Sancak/ Köln

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu