Haberler

SPD: “AB’nin mülteci politikaları değişmeli”

Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu`nda Avrupa Birliği’nin (AB) mülteci politikaları tartışıldı. Konuyla ilgili olarak meclis oturumunda söz alan SPD KRV Eyalet Milletvekili Serdar Yüksel AB`nin mülteci politikalarını sert bir dille eleştirdi ve şu talepte bulundu:

Mültecilere yasal yollardan AB`ye giriş sağlanmalı

“Avrupa Birliği sözleşmelerden doğan sorumluluğunu yerine getirip, Akdeniz’de yaşanan ölümcül trajedilerin sonunu getirmeli. Bunun için Avrupa’nın biran önce sivil deniz kurtarma aksiyonunu başlatmalı. Aynı zamanda bazı AB ülkelerinin bu konudaki veto politikasıyla kendi içine kapanma politikaları sona ermeli. Mültecilere yasal ve güvenli yollardan AB’ye giriş olanağı tanınmalı. Bunun için ilk adım olarak tüm AB üyesi ülkelerin standart mülteci kabul programları hazırlanmalı, insani nedenlerden dolayı vize verilmeli ve aile birleşimine olanak tanınmalı. İnsanlığı ve insan haklarını korumayı ilke edinmiş bir birlik olarak korunmaya muhtaç insanları kabul etmek, en başta gelen görevimizdir.” 

SPD Meclis Grubu Başkan Vekili Hans Willi Körfges ise meclisteki oturumun ardından “Avrupa’nın sahillerinde yaşanan son mülteci trajedileri hepimizi derinden sarstı. Yaşananlar, hem Avrupa, hem de uluslararası alanda kararlı bir şekilde harekete geçilmesi gerektiğini acı bir şekilde hepimize gösterdi. Geçen hafta olağanüstü toplanan AB zirvesinde, mülteci politikalarında acilen gerekli olan yön değiştirme fırsatı maalesef değerlendirilmedi.” sözleriyle olumsuz gelişmeye dikkat çekti.

Mülteci sorununun temeline inilmeli

Hans Willi Körfges, Mülteci sorunuyla ilgili olarak maddi kaynak sağlamanın, Akdeniz’deki mültecileri koruma açısından önemli olduğuna dikkat çekerek “Ancak  her ne kadar önemli olsa da bu, sadece ilk adım olarak değerlendirilebilir. En kısa zamanda diğer adımlar da atılmalı. KRV’de ki SPD-Yeşiller koalisyonu olarak ortaklaşa hazırladığımız bir önergeyle, eyalet hükümetine, Avrupa Birliği’nin mülteci ve iltica politikaları konusundaki tartışmalara müdahil olması çağrısında bulunduk. Akdeniz’deki toplu ölümleri önlemek için kararlaştıracak bir strateji, öncelikle mültecilerin geldikleri ülkelerde onları kaçmaya zorlayan nedenlerin ortadan kaldırılmasını ve transit ülkelerdeki insan kaçakçılarıyla mücadeleyi gerektirmektedir. Ayrıca Avrupa Birliği’ndeki yasal temellerin de reforma tabi tutulması ve AB’ye yasal giriş olanaklarının iyileştirilmesi gerekiyor” sözleriyle mülteci sorunu ile ilgili yaptıkları ve yapılması gereken çalışmaları anlattı.

Muhabirce/ Düsseldorf

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu