Haberler

Okulda uygulamalı meslek eğitimi başvurusu

Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi Vakfı´nın Otto Bennecke Vakfı ile birlikte yürüttüğü MIGOVITA Projesi kapsamında gerçekleştirilen Volkspark Ortaokulu´nda düzenlenen etkinliğe gençlerin ilgi ve katılımı yüksek oldu.

Almanya'nın Dinslaken kentindeki Türk-Alman Veliler (TDEV) Derneği'nin katkısıyla gerçekleşen çeşitlilik forumu toplantısında gençler, meslek ve iş başvurusunda dikkat edilmesi gereken konular hakkında uygulamalı olarak bilgilendirildi.

Geleceğin temeli

Başvuru uzmanı Shabena Hanif, başvuru dosyalarının hazırlanmasından fotoğraf eklenmesine kadar pek çok ayrıntıyı içeren sunumunun ardından, gençlerle birebir başvuru provası yaparak, başvuru sürecine dair tavsiyelerde bulundu.

Mesleki eğitimin gelecek planlamasında dikkate alınması gereken önemli bir konu olduğunun altını çizen Shabena Hanif “Gençler meslek eğitimine başvuru sürecine iyi hazırlanmalı ve bu süreci çok cidiye almalı. Çünkü bu aşama iyi bir gelecek kurmanın temelinde yer alıyor“ dedi.

Kendini doğru ifade etmek önemli

Başvuru sürecine ilişkin birebir bilgilendirme etkinliği fikrinin, göçmen dernekleri ile gerçekleştirdikleri çalışmalar kapsamında fark edilen bir eksikliği gidermek üzere doğduğunu belirten MIGOVITA Projesi Sorumlusu Turan Küçük „İyi bir iş ve meslek eğitimi edinme konusunda, başvuru belgelerinin hazırlanması, konusunu bu sefer okullara taşıdık. İlk kez Dinslaken şehrinde Volkpark Ortaokulunda böyle bir etkinlik düzenliyoruz. Başta bize bu fırsatı sunan Volkpark Orta Okulu Müdürü Hans-Jakob Herpes’e ve katılan örencilere teşekkür ederim. İşveren karşısında  kendini doğru ifadenin yolu böylesine çalışmalardan geciyor . Bu anahtara sahip olmayan gençlerimiz maalesef becerilerini göstermekte zorlanıyorlar“ diye konuştu.

Toplantının kapanışında konuşan Dinslaken Türk-Alman Veliler Derneği Gençlik Kolları yetkilisi Erol Tonk, MIGOVITA Projesi ile işbirliklerinin sağladığı kazanımlardan memnuniyetini dile getirdi.

Muhabirce/ Dinsalaken

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu