Haberler

Alışılmışa alternatif (mi?)

29 Mayıs 2013- 29 Mayıs 2014, Muhabirce 1 yaşında.  Aslında muhabirce, 2008 yılında, muhabir- kameraman Temel Elcivan'ın haberlerini yayınlamak için kurduğu bir siteydi. Zaman içinde işlerinin yoğunluğu dolayısıyla siteyle ilgilenemeyen sayın Elcivan'a sitenin güzel bir adı olduğunu söyledim ve adına yakışır bir şekilde muhabir arkadaşlarla birlikte hareketlendirmeyi, yeniden haber dünyasına döndürmeyi teklif ettim. Kabul gördü ve ondan sonra siteyi kapadım.

Alanında en iyi olmakla birlikte, çalışma temposu ve tarzıyla Orta Asya ve Balkanların en gıcık adminiyle sitenin yeni yüzünü oluşturduk. Muhabir arkadaşların ve kendi hazırladığım içeriklerin eklenmesiyle site nihayet 29 mayısta görücüye çıkacak hale geldi.

Online- Magazin

Muhabirce, yeni yüzü ve içeriği ile bir online-magazin. Sitede muhabirlerin haberleri ve haber- yorumları yer alıyor. Yani adı üzerinde muhabirce/ muhabir gözüyle hazırlanan haberlerden yorumlardan oluşuyor. Habere yorum katmadan olduğu gibi vermek, olanı duyurmak, göstermek, yazmak temel ilke.

Ancak yorum da olabilir, o zaman yorum olduğu belirtilmek kaydıyla.

Farklı nedir?

Amacımız farklı olmak, alışılmışın dışında birşeyler sunmak da…Kime neye göre farklı? Bana farklı gelen başkasına sıradan gelebilir. Görecelidir biraz bu farklı olayı. Bizim farkımız, herkesin baktığı şeye bakıp, çoğunluğun gözden kaçırdığını ortaya koyabilmek. Elbetteki haber dünyasında pek çok şey birbirine benziyor, benzeyecek, elbetteki imkanlar sınırlı, ama sınırlar içinde en iyisini yapmaya çalışmak farklı oluyor.

Herşeyden önce muhabirce bir günlük gazete değil, Almanya'dan yayın yapıyoruz, içeriğimiz Almanya ağırlıklı, ancak Bild gazetesi ile ya da Süddeutsche Zeitung'la yarışmıyoruz. İçeriğimizin ağırlığı aktüel ajans haberleri değil. Biz bir online magaziniz. Magazin diyince baldır bacak anlayanlar hemen çakraları açsın, magazin dergi anlamında kullanılıyor.

Yalnız yine belirtelim dergi formatında Spiegel Online ya da Focus ile de yarışmıyoruz. Bir holding değiliz arkamızda para babaları yok, parayla haber yapmıyoruz. Henüz reklam da almıyoruz; alamıyoruz değil, almıyoruz;-) (Adminin google reklamları dışında, onlar adminin sorumluluğunda redaksiyonla ilgisi yok 🙂

Biz içeriğimizi kendimiz hazırlıyoruz, fotoğraflarımızı kendimiz çekiyoruz. Kimseden kaynak göstermeden haber/foto almıyoruz. Haber ve foto çalmıyoruz. Hepsi muhabirlerin kendi işleri, isimleri ile yayınlanıyor zaten, isim yazmadığımız haberler bize ilgili kurum veya kişilerce gönderilen bilgilerden, bizim düzelttigimiz haberler olduğu için, redaksiyon adına, Muhabirce adıyla yayınlıyoruz. Muhabirin emeğine saygı esas. Emek hırsızlığına, korsana hayır dediğimiz gibi, HAYIR diyoruz.

İçeriksel köprüyüz

Hazırladığımız içerik genel anlamıyla Almanyalı Türkleri ve Almanları ilgilendiren konulardan oluşuyor. Ancak bu demek değil ki, bunlarla sınırlı, Türkçe ve Almanca konuşan coğrafyada herkesin okuyabileceği ilgilenebileceği içerikler mevcut, ha çok değil ama imkan dahilinde bu kadar. Almanya'da yaşayan Türk toplumuna kendilerinden birşeyler sunan bir medyum Muhabirce. Aynı zamanda Türkiye'ye, Almanya'daki Türk toplumundan ve Almanya'dan haber/bilgi sunan bir araç.

İki dilliyiz ama…

Şimdilik, ağırlıklı olarak Türkçe dilinde yayın yapıyoruz, amacımız Türkiye dışında yaşayan Türkçe dillilere kendi dillerinde okuyacakları birşeyler sunmak. Türkçe dilinin durumu yurtdışında yaşayanlar arasında maalesef iyi değil. Bu alanda bir katkımız olmasını istiyoruz.

Ayrıca Almanya'daki olayları Türkçe olarak, Almanca bilmeyenlere de iletme adına önemli bir iş yapıyoruz. Almanca içeriğimiz fazla değil, yetiştiremiyoruz, çünkü redaksiyonumuzda onlarca elemanımız yok, içerikleri hazırlama ve düzeltme hayli zaman alıyor. Düzeltmeden bir metni yayına sokmuyoruz, ama buna rağmen de hatasız kul olamıyoruz 😉 affola.

Ve…..

1995 yılından beri online dünyasındayım, 2006 yılından beri online gazetelerle uğraşıyorum. İlk yayın hayatına girdiğim proje Almanya Bülteni idi. Bülten şu anda oldukça iyi bir yere geldi, arkadaşlar alanında en iyisini yapmaya çalışıyorlar.

Aradaki işlerimi özgeçmişimden/xing veya linkedin'den öğrenmek mümkün. Şu an bulunduğum yer, muhabirce.de, online magazin. Dilinden-görüntüsüne kadar severek yaptığım bir iş. Burada konu ve içerik olarak özgürüz. Dilimiz haberci-yayıncı dili. Kamuoyuna karşı sorumluluk her an aklımızda. Yayınladığımız fotoğraf, görüntülü haber hepsi, haber etiğine uygun çalışmalar.

Bir yılda iyi bir yere geldik, daha da iyiye doğru gidiyoruz. muhabirce.de, yenilenmekten kendisiyle yarışmaktan beslenen bir "canlı". Ona bu canı veren, onu yayın hayatına geçirenler ve onu okuyanlar, takip edenler, izleyenler. Yani bir televizyon gazetecisi olarak konuşursam, kamera arkasındakiler, önündekiler ve izleyenler. Online yayıncı olarak ifade edersem de, hatta koyanlar ve hattan okuyanlar, izleyenler, takip edenler- yani bizler ve sizler; hepimiz.

Muhabirce'ye can verenlere teşekkür ederiz…..

Hülya Sancak/ CvD- Muhabirce

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu