Haberler

Mavi Kartlılar oy kullanamayacak!

Mavi Kartlıların (MK) seçme ve seçilme hakkı yok!

Bu yıl, yurtdışında yaşayan Türkler, bulundukları ülkelerde kurulan sandıklarda,  Ağustos ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk kez oy kullanacaklar.

T.C. vatandaşlarının hakkı olan seçme ve şeçilme hakkından, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları (Mavi Kartlılar değil, gerçek TC kimliği olanlar!) bu güne kadar yararlanamıyordu, ancak sınırlara gidip oy kullanabiliyorlardı. Ancak Ak Parti hükümeti geçenlerde yaptığı düzenlemeyle yurtdışında yaşayan TC vatandaşlarının bulundukları yerde sandık kurularak oy kullanmalarına olanak sağladı. Ilk deneme de ağustos ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri olacak.

Mavi Kartlılar oy kullanamaz!

Almanya'da bulunan AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dinslaken kentinde bir cami ziyaretinde vatandaşların sorunlarını dinledi.  Bakan Çavuşoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mavi  Kart (MK) sahibi olanların oy kullanıp kullanamayacağıyla ilgili bir soruya "Mavi Kart sahiplerinin oy kullanması, mümkün olamayacak. Gerekli işlemler yapılamadı, inşallah başka seçimler için formül bulunur“ şeklinde cevap verdi.

(Mavi Kart sahiplerinin oy kullanıp kullanamayacaklarını bana da soruyorlar ve ben kullanamazsınız diyorum. Çünkü ben yıllarca Mavi Kart'ın işe yaramaz bir kağıt parçası olduğunu yazmıştım. Ben yazılarımı internette yazıyorum, isteyen herkes 1 kuruş ödemeden okuyabilir.

MK tanınmıyordu…

Yaklaşık 20 yıldır dolaşımda olan Mavi Kart vatandaşı oyalamak için verilen hiçbir işe yaramayan Türkiye'de bir telefon kartı bile alınamayan, kağıt parçasını veren kurum müdürünün bile tanımadığı saygı duymadığı bir kağıt parçası idi.. Taa ki 2009 yılına kadar. Ak Parti hükümetinin bir düzenlemesiyle kağıt parçası tanınır hale geldi. 2010 da yönetmelik yayınladı… Lakin kurum ve kuruluşlar tanımıyordu yine de, Yani yasa var UYGULAMA YOK, TİPİK TÜRKİYE. Kurumlara söz geçmiyor!

Bu Mavi Kart ile geçen yıl da banka da hesap açtıramadım, Alman pasaportum, ve yıllar önce aldığım vergi numaramla zar zor hesap açıldı. Daha önceki yıl hesap açtırmak için akla karayı seçtim daha da zordu; her geçen yıl bir adım ilerliyor, 20 yıldır geldiği nokta bu.

Türkiye'de çok önemli bir kurum var; MASAK (Mali suçları araştırma kurumu). Bu kurumun tanımadığı bir kartla hiçbir işem yapamazsınız, telefon kartı bile alamazsınız. Mavi Kart'ı MASAK tanıyor mu cevap versinler…)

Şimdi, dikkat:

buraya linkler vereceğim:

Bu 5901 sayılı vatandaşlık kanunu'nun 28. maddesini okuyun. Bu Mavi Kartlıları ilgilendiren madde. İsterseniz hukukçudan yardım alın, Türkiye'de kanunlar millet anlasın diye formüle edilmez, anlayan anlasın. Bu maddeye göre oy kullanamazsınız!

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5901.html

Bu aşağıdaki iki link de, yukarıdaki linki okuduktan sonra bazı konuları daha iyi anlamanız için faydalı. Mavi Kart'ı anlamak istiyorsanız okursunuz.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1478.htm

http://www.nvi.gov.tr/Sik_Sorulan_Sorular,Sorular.html?pageindex=18

Şimdi devam edelim Çavuşoğlu haberine

Dinslaken'daki camide vatandaşlara hitab eden AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yurdışı syehatlerimizde, vatandaş, soydaş ve kardeşlerimizin yanında oluyoruz. Onları mutlaka ziyaret edip, sorunlarını dinliyoruz. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, bizim genel politikalarımızda en önde yer almakta. Sizlerin taleplerini her zaman dikkate alıyoruz. Sadece cumhurbaşkanlığı seçimi olduğu için değil, 12 yıldır aynı anlayış içinde sizlere yaklaşıyoruz" şeklinde konuştu.

Pasaport harçları yüksek

Salonda bulunanların soru ve sorunlarını dinleyen Mevlüt Çavuşoğlu, pasaport harçlarının yüksek olduğunu söyleyen bir vatandaşa "Haklısınız, pasaport ücretleri yüksek, bende size katılıyorum ve hakkınızı savunuyorum.Bunu da popülizim olsun diye söylemiyorum" dedi.

Alman vatandaşı olun

Bedelli askerlik ücretleri çok yüksek bu yüzden pek çok arkadaş Alman vatandaşlığına geçiyor diye yakınan bir vatandaşa Bakan Çavuşoğlu, "Biz de Alman vatandaşlığına geçin istiyoruz; daha fazla söz sahibi olun istiyoruz, vatandaş olun ve haklarınızdan daha fazla yararlanın" şeklinde yanıt verdi.

Haber-yorum Hülya Sancak/ Dinslaken

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu