Haberler

NSU cinayetlerini işleyen ilk oyun: Acı Vatan

Literatürk Edebiyat Festivali çerçevesinde, NSU Terör Örgütü'nün ilk kurbanı olan Enver Şimşek'in kızı Semiya Şimşek'in yazdığı kitaptan tiyatroya uyarlanan Acı Vatan adlı oyununun NRW Eyaleti'ndeki ilk gösterimi, Essen'de Zeche Carl'da yapıldı.

Almanya'daki Terör Örgütü NSU'nun ilk kurbanı Enver Şimşek. 9 Eylül 2000'de Nürnberg'te çicek standının başında, 9 kurşunla teröristlerce hunharca katledilmişti.

Davası hala süren NSU terör örgütünün kararttığı hayatlardan ilki olan Enver Şimşek'ın kızı Semiya Şimşek, hayatlarının babası ile olan ve babasının katledilmesinden sonrakı kısmını, annesiyle yaşadıklarını anlattığı bir kitap yazdı.

Kurban gözüyle NSU cinayetleri

Yatılı okulda okurken bir gece vakti babasının ölüm haberini alan Semiya Şimşek kitabında, aile ilişkilerinden babasının katline, polislerin kendilerine karşı olan suçlayıcı tutumundan, çevrenin kendilerini dışlamasına kadar pek çok ayrıntıyı kendi özgün anlatımıyla okuyucuya sunuyor. Kitabi yazarken kendisine gazeteci Peter Schwarz yardımcı oluyor. Semiya'nın anlattıklarından babasının cinayete kurban gitmesinden sonra, kendilerinin de ailece, işin içinden kısa süre öncesine kadar çıkamayan güvenlik güçlerinin kafa karışıklığının kurbanları olduğu anlaşılıyor.

Alman tiyatro yönetmeni Christian Scholze, Semiya Şimşek'in hikayesini tiyatroya uyarladı. NSU Terör Örgütü'nün cinayetlerini ele alan ve "kurban" bakış açısıyla inceleyen ilk oyun.

Tek perdelik oyunda oyuncular Susanne Kubelka (anne Adile Şimşek), Neven Noethig (Enver Şimşek ), Susanna Mucha (Semiya Şimşek) performansıyla göz doldurdu. Semiya'yı canladıran Susanna Mucha'nın, cinayet sonrasında babasını hastanede gördüğü anları anlattığında  izleyenlerin gözleri doldu.

Hülya Sancak/ Essen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu