Haberler

Ders kitaplarından soykırım kaldırılsın

Almanya'da yaşayan Türkler, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde ve diğer bazı bölgelerdeki okullarda okutulan ders kitaplarında "Türkler 1915 yılında Ermenilere karşı soykırım yaptı" şeklindeki anlatımdan rahatsız olduklarını ifade ediyor. Bu ifadenin ders kitaplarından çıkarılması için Düsseldorf'ta KRV Eyalet Parlamentosu önünde 19 Ekim'de geniş katılımlı bir protesto mitingi düzenlenecek.

Geniş katılım bekleniyor

Protesto gösterisi Almanya'nın Duisburg kentindeki Dialog für Frieden e.V isimli dernek tarafından organize ediliyor. Dernek yöneticilerinden Dr. Ali Söylemezoğlu, Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı Hannelore Kraft'ın dikkatini çekmek için 19 Ekim 2014 pazar günü gerçekleştirilecek protesto mitingine geniş bir katılım bekliyor.

Mitingi Facebook hesabından duyuran,  dernekleri toplantıları ziyaret eden Dr. Söylemezoğlu amaçlarını anlatıyor. İki yıl önce de aynı konuda 8000 karşı imza toplayıp Kuzey Ren Vestfalya Eğitim Bakanlığı'na ve Başbakan Hannelore Kraft'a ulaştırdıklarını belirten Dr. Söylemezoğlu eyalet hükümetinden konuyla ilgili olumlu bir yaklaşım olmadığını söyledi. .

Ermeni lobisi soykırımın tanınması için yoğun çaba harcıyor

Önümüzdeki yıl (2015) 1915 olaylarının 100.yıldönümü. Türkiye'yi soykırımla suçlayanlar, bunun tanınması yönünde çabalarını yoğunlaştırmış durumdalar. Bizler burada gayet haklı bir davayı savunuyoruz. Çünkü Türkiye soykırım yapmamıştır. Bizim elimizde gayet kuvvetli belgeler var. Bu belgelerde sadece Türkiye kaynaklı belgeler değil, Ermenilerin de yazdığı belgeler bulunuyor. Bunlarla Türkiye'ye atılan iftiraların doğru olmadığını kanıtlayabiliyoruz" diyen Dr. Söylemezoğlu, iki yıl önceki 8000 imzalı dilekçelerine dikkat çekerek, eyalet hükümetinin kendilerine olumsuz yaklaştığını belirtti.

"Kraft bizi oyaladı"

"Almanya'da bir çok yerde ve bizim bulunduğumuz KRV eyaletindeki okullarda çocuklarımıza, Türkler Ermenilere soykırım yaptı şeklinde ders verilmekte.Biz bu durumu protesto etmek için iki yıl önce 8000 bin imza topladık ve Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Hükumeti başbakanı Hannelore Kraft'a verdik ve kendisine siz bir komisyon tayin edin gelsinler birlikte belgeleri inceleyelim, sonra derslerin devamı için yine siz karar verin. Başbakan Kraft  uzun zaman bizi oyaladı ve sonunda 'hayır sizinle bu konusu görüşmeyeceğim' şeklinde bir cevap yazdı. Biz de, kendisinin talebimizi dikkate almama tavrını protesto etmek için böyle bir mitinge karar verdik. Bu bizim haklı davamızdır, çocuklarımıza olmayan bir konuyu anlatmalarına seyirci kalmayalım" sözleriyle durumu özetleyen Söylemezoğlu 19 Ekim 2014 pazar günü saat 14:00'te mitinge katılım çağrısı yaptı.

Mitinge katılmak isteyenler, 19 Ekim 2014 pazar günü saat 14:00'te Düsseldorf'ta parlamento karşısındaki televizyon kulesinin önünde toplanabilir.

Ayrıntılı bilgi için Facebook adresi

https://www.facebook.com/events/653831104716165/?ref_dashboard_filter=upcoming

Dialog für Frieden e.V. (Duisburg)

Dr. Ali Söylemezoğlu Tel: 0203 22444 , Cep: 0172 2019087
E-Mail: [email protected]

Muhabirce/ Duisburg

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu