Haberler

Nein heisst nein- Hayır, hayır demek!


Türkiye` de bir genç kızın barbarca işlenen bir cinayete kurban olması, Almanya`da sosyal medyada bir kampanyanın başlatılma nedeni oldu! Seza Serbest-Olgun ve Melek Topaloğlu`nun inisiyatifi ile sosyal medyada başlatılan bu kampanya toplumdaki kadına karşı olan yanlış algı baz alınarak her türlü şiddete ve cinayete HAYIR demek için başlatıldı. Kampanyanın ilk adımı, herkesin duyarlılığını Facebook`taki profil resmine “Nein heißt Nein- Hayır , hayır demek ” sloganı yazıp katılmasıydı.

Kısa sürede 700`den fazla katılımcı

Aksiyonun 7. gününde 700 den fazla katılımcının yanısıra, 160 dan fazla slogan içeren resim yayınlandı.  Bu kısa zamanda inisiyatifçiler, “Çoktandır ihtiyaç duyulan bir girişime önderlik yaptınız“ veya “Bu aksiyon bir yangının kıvılcımıydı ” gibi sayısı yüksek olan özel teşekkür mailleri aldı. Katılanlar arasında tanınmış simalar da var ve bir Alman gazetesi de destek veriyor. Kampanya Facebook`ta kalmadı ve Gelsenkirchen, Stuttgart ve Sinsheim gibi kentlerde kısa süre içinde, kadınlara yapılan şiddete karşı destekçilerle gösteriler düzenlendi.

Kampanya devam edecek

Bu girişimle, toplumsal çalışmalarla ilgili fikirler de oluştu. Kadınların toplumda özellikle eğitim döeminde tipik kız veya tipik erkek rol modellerine göre yetiştirildikleri, cinsiyetlerine göre sınıflandırıldıkları ve her alanda kendilerini kanıtlamak zorunda bırakıldıkları vurgulanırken, ilgi duyan kişi ve kurumlarla kampanyaya devam edilmesine karar verildi. İnisiyatifi başlatanlardan Melek Topaloğlu “Toplumda herkes üzerine düşen sorumluluğu almalı”, Seza Serbest-Olgun ise “Hepimiz ciddi anlamda birlik olabilirsek bu yaktığımız ateşin devamlılığını sağlamış oluruz” dedi.

Muhabirce/ Gelsenkirchen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu