Haberler

Beşiktaş-Brügge hattı ve tepkiler

Beşiktaşın 12 Mart`ta karşılaşacağı Club Brügge futbol takımının kenti Brügge, Belçika`nın kuzeybatısında Flanders bölgesinde başkent ve bir liman kenti. Kuzey Denizi`ne açıldığı icin yüzyıllarca bir ticaret kenti olarak bilinen sömürgelerin de ilgi odağında olmuş.

Belçika`da Hollandaca ve Fransızca bazı bölgelerde de Almanca konuşulur. Brügge`de Flamanca (Hollandaca) konuşulan dil. 

Brügge ya da Fransızca sesletimiyle “Brüj” Almanca köprü anlamına gelen “brücke” den türetilmiş olabilir. Zaten yıllarca da ticaret köprüsü olmuş. Kent savaşlardan etkilenip yakılıp yıkılmamış, Barok/Gotik ve Rönesans döneminin güzel örnekleri küçük kentin silüetini belirliyor. Kent UNESCO kültür mirası listesinde ve 2002 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmuş

117 bin nüfusu olan kentin dar temiz sokakları tarihi yapıları, gezmeye görmeye değer. Kent zengin, yeme içme çok hesaplı değil. Yerleşik halk arasında yabancı oranı yok denecek kadar az zaten Türk de yok denecek kadar az.

Beşiktaş-Brügge 12 Mart`ta

Brügge Jan Breydel StadıBrügge halkı muhafazakar, Ligin en güçlü ikinci takımı olan Brügge`nin taraftarı da oldukça fanatik olarak tanımlanıyor.

Beşiktaş`ın 12 Mart`ta Brügge ile Jan Breydel Stadı`nda oynayacağı maç için ise geri sayım başladı. Bu arada 30 bin kişilik Jan Breydel Stadın`da Beşiktaş için ayrılan bilet klüp çalışanlarının verdiği bilgiye göre 1250 kişilik. Bu elbette Beşiktaş taraftarlarını hiç memnun etmedi.

Gent Kara Kartallar tepkili

Brügge` e 50 km mesafedeki Gent kenti Türklerin en yoğun olduğu kent. Beşiktaşlılar da hayli yoğun. Taraftarlar kısa bir süre önce resmi kayıtlı olarak Gent Kara Kartallar Derneği`ni kurmuşlar. Harun Sarı, Emre Zor, Çağdaş Sarı, Mustafa Mavzer ve Tolunay Kocaman yönetiminde kurulan dernekte sadece maç izlemediklerini sportif aktiviteler de yaptıklarını, gençler futbol karşılaşmaları düzenlediklerini belirten Kara Kartallar, maç bileti sıkıntısından yakındılar.

Gent Kara Kartallar Derneği Başkanı Harun Sarı, Beşiktaş Liverpool karşılaşmasındaki gibi bir futbol sergilerse turu geçer. Brügge iyibir takım, en iyi oyuncularından bir Victor Vazquez maçta olamayacak. Beşiktaş`ın kazanamaması için bir sebep yok derken, diğer yöneticiler de Beşiktaş Klübü`nün taraftar derneklerine yeterli kontenjan ayırmamasının kendilerini üzdüğünü belirtti. Brügge taraftarının oldukça fanatik olduğunu belirten Kara Kartallar takımlarını her durumda destekleyeceklerini ifade ettiler.

Belçikalı olmayana bilet yok

Gent`teki pek çok Beşiktaşlı da bilet bulamadıklarını Brügge Klübü`nün Belçika vatandaşı olmayana bilet satmadıkları gibi, Brügge maçına daha önce gitmemiş olanlara da bilet satmadıklarını belirtiyorlar. Biletler chipli kimliklerin kontrolü ile satılıyor.

Almanya Çarşı` da tepkili

“…Az çok Beiktaş`ın Avrupa maçlarını izleyenler, bu taraftar topluluğunun Avrupa deplasmanlarında yarattığı olağanüstü desteği farketmişlerdir.
Leverkusen`de Roma`da, Parma`da. Bazı yöneticilerin bile gitmeye üşendigi Tromsö`de, Kiev`de Bükreş`te hep Carşı Berlin vardı tribünlerde..”

şeklinde Facebook Çarşı sayfalarında ve 1903cemiyeti.com sitesinde yayımlanan zehir zemberek bir bildiriyle Çarşı Berlin, klübün kendilerine yeterili bilet ayırmamasına tepki gösterdi.

Hülya Sancak/ Brügge

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu