Haberler

Münih`te birlik vurgusu

Güney Bavyera DİTİB Eyalet Birliği organizesinde 91 üye derneğin başkan ve din görevlileri ile  DİTİB Münih Merkez Camisi`nde istişare ve değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya T.C. Münih Başkonsolosu Mesut Koç, DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi Uysal, Eyalet Birliği 2. Başkanı Aykan İnan katıldı.

Müslüman cemaat kütüğüne kayıt önemli
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan toplantıda Güney Bavyera Eyalet Birliği 2. Başkanı ve DİTİB Bölge Görevlisi Aykan İnan Bavyera Eğitim Bakanlığı ile yapılan İslam din dersi verme hakkı ile ilgili görüşmeleri aktardı ve bu bağlamda Müslüman cemaat kütüğü​ne kayıtların önemine değinerek, Eyalet Veliler Birliği`nin kurumsallaşması, sosyal hizmet kurumu kurmak, Koruyucu aileler bulmak, anaokulu açmak, İslam din dersi verme hakkı kazanmak ve uygun derneklerde öğrenci evleri açmak gibi hedeflerinin olduklarını ifade etti.

Münih Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi Uysal, dernekler ile eyalet birliğinin koordineli çalışması, işbirliği içerisinde olmasının din hizmeti alanında verimi artıracağını  ifade ederek, din görevlilerinin ve dernek başkanlarının karşılaştığı sorunlar hakkında genel bilgiler verdi.

T.C. Münih Başkonsolosu Mesut Koç Alman resmi makamlarıyla yaptığı görüşmelerden kesitler aktardı. Münih Belediyesi`ne ait huzurevlerinde İslami usullere uygun hizmet ve mekan sunabilmek için dini cemaatlerden destek isteneceği bilgisini veren Koç, istişare toplantısının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

İslam düsmanlığı önemli bir sıkıntı

Ortak akıl, ortak fikir ve koordine başarının en etkin öğesi olduğuna vurgu yapan DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu; “DİTİB Genel Merkezi ile eyalet birlikleri ve dernekler bir bütünün parçaları olarak ortak hareket etmelidir. Derneklerimizin ve eyalet birliklerimizin hedefi doğru ve güvenilir din hizmeti vermektir“ dedi.

Prof. Dr. Nevzat Yaşar AşıkoğluDeğerlere sahip çıkılmasının altını çizen Prof. Dr. Aşıkoğlu “Sıkıntılarımızdan biri artan İslam düşmanlığıdır. Bunu kendimizi doğru tanıtarak çözmeliyiz. İslam din dersi ve yerel konuları istişare etmek ve sorunları çözmek için eyalet birliklerimiz gayret göstermektedir. Kendi değerlerimizi yaşamak ve bunlara sahip çıkmak için derneklerimiz çalışıyorlar. Artık dernek çalışmalarımızda gençlerin ve kadınların enerjilerinden daha fazla faydalanmalıyız. Eyalet birliği ve genel merkez arasında iyi iletişim kurulmalı. Uluslararası ilahiyat programı, değerler eğitimi ve erdemli gençlik hareketi ile genç nesillere ulaşıyoruz. Yakında yenilenecek olan internet sayfamızda İslam dini ve dernek yönetimi için çoğu bilgiyi bulabileceksiniz” dedi.

Başarılı derneklere ödül

Konuşmalardan sonra bölgedeki başarılı derneklere ödüller verildi. Müslüman cemaat kütüğünde Almanya’da en çok kayıta sahip olan Bobingen DİTİB Derneği adına dernek başkanına DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu tarafından üstün gayret ve başarılarından dolayı ödül verildi.

Muhabirce/ Münih

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu