Haberler

Almanya`da Türkçe eğitim veren anaokulu

Almanya`nın Essen kentindeki iki dilli (Almanca-Türkçe) eğitim verilen Schwedenheim Anaokulu`na Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosluğu tarafından, Türkçe kitap bağışı yapıldı. Essen`in Frohnhausen semtinde belediyeye bağlı olarak 97 öğrenciye eğitim veren Anaokulu Schwedenheim`de, 2014/2015 öğretim yılında açılan bir sınıfta Almanca-Türkçe olarak iki dilli eğitim veriliyor.

T.C Essen Başkonsolosluğundan kitap bağışı

Essen`deki sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle, Essen Gençlik Dairesi tarafından yürütülen projede, Schwedenheim Anaokulu`ndaki iki dilli sınıf için, Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosluğu Türkçe kitap bağışında bulundu. Düzenlenen bir etkinlikte kitaplar anaokuluna teslim edildi. Etkinliğ pek çok eğitim gönüllüsünün yanısıra, Essen Başkonlosluğu`ndan Konsolos Ahmet Davaz, Essen Büyükşehir Belediyesi Spor, Kültür ve Entegrasyon Direktörü Andreas Bomheur, Essen Gençlik Dairesi Müdüresi  Annete Berg, Schwedenheim Anaokulu Müdüresi  Barbara Görgen, Kültürlerarası Yönlendirme Merkezi Başkanı Dr. Helmuth Schweitzer, Essen Türk Veli Derneği Başkan Yardımcısı ve Proje Sorumlusu  Turgay Tahtabaş katıldı.

5`i Türk 22 öğrenciye Almanca ve Türkçe eğitim

Etkinlikte bir konuşma yapan Schwedenheim Anaokulu Müdüresi Barbara Görgen, davetlilere katılımlarından dolayı teşekkür etti ve “Anaokulumuzda önemli bir proje yürütülmekte. Okulumuz, sadece Essen Frohnhausen`da değil, bölgesinde bile iki dilli eğitim veren tek okuldur. Kısa zamanda çok deneyim kazandık, önemli adımlar attık. Okulumuzda, çok sayıda Türk çocuğu  ve başka uluslardan olan çocuklar var, dolayısıyla çokkültürlü eğitim veriliyor” dedi. 

Essen Başkonsolosluğu`ndan konsolos Ahmet Davaz da, kitap bağışıyla ilgili olarak “Schwedenheim Anaokulu`nda Ağustos ayı itibariyle Almanca-Türkçe olarak iki dilli eğitim veriliyor. 22 öğrencisi bulunan sınıfta 5 Türk öğrenci eğitim görüyor. Çocuklara Almanca ve Türkçe hikayeler ve şarkılar öğretiliyor. İki dilli eğitimin, çocukların gelişiminde önemli rol oynayacağına inanıyoruz. Başkonsolosluk olarak da bu sınıfa Türkçe kitap bağışında bulunmaktan dolayı sevinçliyiz” dedi.

Anaokulunda Türkçe köşesi

Bağışlanan Türkçe kitaplarla, anaokulunda bir Türkçe bölümü (köşe) oluşturuldu. Etkinliğe katılan eğitimciler de söz alarak, çok dilli eğitimin önemine ilişkin konuşmalar yaptı. Türk,  Alman ve farklı uluslardan olan 22 öğrencinin eğitim aldığı sınıfta İncilay Karaduman Türkçe, Anja Heck Almanca eğitim veriyor.

Etkinlik sonunda öğretmenleri İncilay Karaduman ve Anja Heck eşliğinde salonda bulunan minikler Türkçe şarkılar söyledi. Türk çocuklarının yanısıra Alman ve diğer uluslardan olan çocukların Türkçe şarkılar söylemesi, davetlilerden yoğun alkış aldı.

Muhabirce/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu