Haberler

Bir entegrasyon öyküsü…

Almanya`nın Krefeld kentinde 2002 yılından beri faaliyet gösteren Integral Bildunszentrum Derneği`nin organize ettiği tiyatro gecesinde Yarım Elma Tiyatrosu “Stefanie integriert die Öztürks” (Stefanie Öztürkleri entegre ediyor) isimli oyununu sahneledi.

Yaklaşık 10 yıldır Almanya`da oyunlar sahneye koyan Yarım Elma Tiyatrosu bu oyunu ile de Krefeld`teki Seidenweberhaus salonunu dolduran izleyicileri büyüledi.

Göçmenlerin gözünden Almanya
Yarım Elma Tiyatrosu`nun kurucularından yazar ve yönetmen Murat İşboğa, ” Oyunumuzu, 2009 yılından beri Almanya, Avusturya, İsviçre olmak üzere Avrupa`nın farklı yerlerinde yaklaşık 200 defa sahneledik. Bugün de Krefeld`te oyunumuzu sahnelemenin sevincini yaşıyoruz” sözleriyle duygularını ifade etti.

Almanya`da yaşayan göçmenlerin, Almanca ile ve de günlük yaşamla ilgili yaşadıkları sorunların ve entegrasyon (uyum) konusunun mizahi bir dille anlatıldığı oyunu Türk Alman izleyicilerin yanısıra, siyasetçiler ve Krefeld Belediye Başkanı da izledi. Davetliler oyun sonunda Yarım Elma Tiyatrosu`nu dakikalarca alkışlayarak beğenilerini ifade ettiler.

Sanat köprüleri kuruluyor

Integral Bildungszentrum Derneği`nin Başkanı Ali Çitil davetlileri selamlama konuşmasında “Bizler yaşadığımız toplumda farklı kültürler arasında köprüler kurmak ve bunu da bu tür sanatsal etkinliklerle yapmaya özen gösteriyoruz. Daha iyi işler ortaya koymak için her geçen gün daha çok gayret sarfediyoruz” dedi.

Oyunu izleyen Krefeld Belediye Başkanı Frank Meyer, ” Integral Bildungszentrum Derneği`nin düzenlediği etkinlikler her zaman muhteşem oluyor. Bugün de böyle bir organizasyonla karşı karşıyayız. Oyuncuların performansından çok etkilendim. Özellikle Almanca dilindeki `der, die das` artikelleri ile yabancıların yaşadığı sorunlar ç0k güzel anlatılmış, ben de yabancıların artikelleri kullanırken çektikleri güçlüğe şahit oluyorum” sözleriyle oyuna ve organizeye beğenisini ifade etti.
Davetliler arasında bulunan Türkiye Araştırmaları Merkezi Bilim Direktörü Prof.Dr.Hacı Halil Uslucan da “Uyum konusunu arkadaşlar hem güldürerek hem düşündürerek çok güzel işlemişler, kendilerini tebrik etmek istiyorum. Burada arkadaşlar kimin kimi entegre ettiğini güzel bir şekilde sergiledi” sözleriyle oyun hakkindaki görüşlerini dile getirdi.

Oyunda “Stefanie” karekterini canladıran Gesa Dittmann ise, “Benim bu güne kadar bu kadar kalabalık bir seyirci önünde gösterim olmadı ve ben bugün burada bu karakteri ilk defa canladırdığım için çok heyecanlıydım. Seyirciler ve organizasyon mükemmeldi” dedi.

Ajans Medyator/ Hülya Sancak- Krefeld

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu