Haberler

Mülheim`da yayla havası esti

Almanya'nın Mülheim a.d.Ruhr kentinde düzenlenen yayla şenliği Türkiye'deki şenlikleri aratmadı. Yurtdışında Giresun Derneği tarafından organize edilen şenlik, Dortmund Trabzonlular ve Duisburg Şalpazarlılar dernekleri tarafından da desteklendi.

Bu yıl 2.si düzenlenen Karadeniz Yayla Şenliği, Almanyanın Mülheim an der Ruhr kentinde  gerçekleştirildi. Üç gün süren şenliğe, Karadenizlilerin yanısıra Karadenizli olmayanlar da katıldı. Şenlik süresince kemençe hiç susmadı, horon hiç durmadı.

Kötü hava şartlarına da aldırmayan davetliler bol bol horon vurdu. Futbol sahasında düzenlenen şenliğin ilk gününde, bir de futbol turnuvası düzenlendi. Kurulan çok sayıda çadır ve stantta, Karadeniz yöresinin yemekleri ve hediyelik eşyalar satıldı.

Kişiye özel küçük tavalarda yapılan kaymaklı kuymak ve Akçaabat köftenin başında kuyruklar oluştu.

  Yayla ağası da seçildi

Yayla şenliklerinde geleneksel olarak seçilen yayla ağası da ilk kez bu yıl gündeme geldi. İş adamı Yusuf Güldalı, açık artırmaya sunulan bir Osmanlı Arması tablosunu 1500 euroya satın alarak bu yılki yayla ağası oldu. Yusuf Güldalı'ya, şenlik komitesi tarafından sembolik olarak bir sepet Giresun fındığı, Trabzonspor, Orduspor ve Türkiye şalları hediye edildi.

Şenlik komitesinden Yurtdışında Giresun Derneği yöneticilerinden iş adamı Onur Dönmez, Karadeniz kültürünü Almanya'da yaşatma, genç nesillere aktarma amacıyla şenlik düzenlediklerini ve bunu geleneksel hale getirmeyi amaçladıklarını ifade etti.  

Hülya Sancak- Mülheim a.d.Ruhr

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu