Haberler

Türkiye nereye gidiyor?

CHP Milletvekili ve Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Köln Üniversitesi'nde "Türkiye nereye gidiyor" isimli bir konferansa katıldı. Sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve pek çok Almanyalı Türkün katıldığı konferansta salon tıklım tıklım doluydu. Sözleri sık sık alkışlarla kesilen İnce, ağırlıklı olarak Ak Parti hükümetinin icraatlarını eleştirdi. Yargı bağımsızlığının ve medya bağımsızlığının ortadan kalktığına vurgu yapan, İnce 2 saati aşan bir konuşma yaptı. Rahat ve kolay anlaşılılır bir uslupla konuşan Muharrem İnce -kendi deyimiyle- stand up tadında bir konferans verdi.

Konuşmasında Ak Parti hükümeti dönemindeki yasal düzenlemeleri, kurumsal değişiklikleri mizahi bir dille anlatan İnce, soru cevap bölümünde dinleyenlerden gelen soruları yanıtladı.

Beraber mi ayrı mı?

Kürt sorunu ile ilgili bir soruya Muhammer İnce, beraber mi yasayacağız yan yana mı yaşayacağız, ayrı ayrı mı yaşayacağız, buna karar vermek gerekiyor. Beraber yaşanacaksa o zaman, onları ötekileştirmemek gerekiyor. Ben Kürtçe konuşmak istiyorum, çocuğuma Kürtçe isim koymak istiyorum, köyümün isminin değiştirilmesini istemiyorum diyorsa biri, onu anlayacağız şeklinde yanıt verdi.

Ayrılıkçı sesler

CHP Milletvekili Hüseyin Aygün ile ilgili eleştirilere, yorum yapmayan İnce, Türkiye'de, AKP'de hiç kimse konuşamıyor 

bu haber olmuyor, CHP'de herkes konuşuyor bu haber oluyor, şeklinde konuşarak, CHP içinde ayrılıkçı sesler var tartışmalarına nokta koydu. Muhammer İnce 1 milyon kişiye sorun "Muhammer İnce başarılı mı" diye, "evet" derler. Ama partim beni 5.turda seçti diyerek grup başkan verkilliği seçimlerine atıfta bulundu ve. siyasette böyle şeyler olur, kırgın filan değilim şekline konuştu.

Umutsuzlara karşı

Türkiyede'ki pek çok kurumun AKP etkisinde olduğuna dikkat çeken İnce, insanlarla konuşarak, ikna ederek doğruları göstermek gerektiğini belirtti ve "Bunlar ikna olmaz 

derseniz, dışlarsanız, ötekileştirirseniz, askerden medet umarsanız, AKP'ye hizmet etmiş olursunuz. Asker sizi kurtaramaz, siz kendinizi kurtaracaksınız, sandık sizi kurtaracak,demokrasi kurtaracak umutsuzluğa kapılmayın" diyerek, demokrasi ve seçim vurgusu yaptı.

Sine-i milleti unutun

Son günlerde gündeme gelen CHP ve MHP'nin sine-i millete dönmesi çağrıları ile ilgili bir soruya da İnce, dönemezler, bu sinei millet lafını kapatalım, genel müdürlükten, doktorluktan istifa edebilirsiniz, milletvekilliğinden istifa edemezsiniz. İstifanızın parlamentoda onaylanması gerekir. AKP çoğunlukta, onaylamazsa istifa edemezsiniz diyerek, sine-i millet laflarına itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Muhabirce- Köln

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu