Haberler

Moers`te ilk Pankreas Merkezi kuruldu

Moerste bulunan St.Josef Hastanesi'nde Pankreas hastalıkları için modern donanımlı özel bir merkez kuruldu. Pankreas hastalığını tespit ve tedavi etmek için özel muayene metodlarının kullanıldığı merkezin en büyük özelliği hastalara değişik alanlarda uzman doktorların bakması.

Pankreas, karın boşluğunda yer alan birbsalgı bezidir. Ortalama 15-25 cm uzunluğunda ve kadınlarda 55 gr erkeklerde 70 gr ağırlığındadır. Önden arkaya doğru yassılaşan pankreas, sindirimde ve kan şekerinin dengelenmesinde önemli rolü olan bir organdır.

Pankreas hastalıkları

Pankreas hastalıklarının teşhisi belirtilerinin çeşitliliği belirsizliği ve diğer hastalıklara benzemesi dolayısıyla oldukça zordur. Pankreastan gelen ağrının diğer karın içi organların ağrılarıyla karışması sık görülen bir durumdur.

Pankreas iltihabı ve pankreas kanseri bu organın işlevinin bozulmasına neden olan hastalıklardır ve ölümle sonuçlanma yüzdesi fazladır. Genellikle kırk yaş üzerindeki erkeklerde görülen bir hastalıktır. Belirtileri arasında sırtta, karın bel bölgesinde şiddetli ağrılar, aşırı kilo kaybı, halsizlik, sarılık şeklinde kendini belli eder.

Uzman kadrolu Pankreas Merkezi

Eylül 2013'ten beri ilk sertifikali pankreas merkezi olarak faaliyete geçen Moers'teki St.Josef Hastanesi Pankreas Merkezi Müdürü ve Genel Cerrahi Başhekimi Dr.Heinz-Otto Lindner,
"Biz Moers'teki vatandaşları 1.Pankreas günümüze davet ettik. Davetimizin amacı hastalığın belirtilerini anlatmak, tümör türlerini tanıtmak, muayene teşhis ve tedavi sürecini anlatmaktı.  Burada ilk etapta, böyle bir pankreas merkezinin sadece üniversitelerde mevcut olmadığını, normal bir hastanede de modern bir merkezin kurulabileceğini gösterdik. Merkezimizde uzman doktorlarımızla her tür teşhis ve tedavi ve operasyonu da yapabiliyoruz" sözleriyle, merkezi tanıttı.

Beslenme ve genetik faktörler önemli

Dahiliye Başhekimi ve Pankreas Merkezi Müdür Yardımcısı Dr.Christoph Vogt ise, genel olarak pankreas hastalıkları ile ilgili bilgi verdiklerini anlattı. "Modern donanımlıbir merkezimiz var. Burada kanserojen tümörleri teşhis ve tedavi imkanımız var. İyi huylu tümürleri, iltihaplanmaları tedavi ediyoruz. Kötü huylu tümörlerde de erken teşhis çk önemli. Kötü huylu tümörlerin değişik sebepleri var. Mesela sigara, yüksek miktarda alkol tüketimi, yağlı beslenmeler, şeker hastalığı ve genetik faktörler bu hastalığa yakalanmada önemli rol oynuyor" diyen Dr. Vogt, ailesinde herhangi bir kanser türü olanların sigara alkol tüketenlerin şeker hastalarının dikkatli olmalarını ve mutlaka doktor kontrolünden geçmelerini önererek erken teşhisle bu kanser türünün de tedavi edilebileceğini belirtti.

Dahiliye Başhekimi Dr. med.Wilfried Chevreux, teşhis ve bilinçlendirme ile ilgileniyor. Kurdukları ekiple, hastalığın teşhisinden tedavisine kadar tüm aşamalarda birlikte karar veriyorlar. "Bizim uzman kadromuzla emin ellerdesiniz" diyor. Pankreas hastalıkları ve merkezle ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenler Pankreaszentrum sayfasını ziyaret edebilirler.

Mustafa Güleç/ Moers

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu