Haberler

Miniklerin dev gitar konseri

Dünya Çocuklar Günü Düsseldorf'ta kutlandı. Her yıl Ren Nehri kıyısında yer alan Apollo Meydanı'nda gerçekleşen kutlamalara ilgi oldukça yoğundu. Türkiye'yi ve Türk kültürünü temsil eden ender katılımcılardan biri de Düsseldorf'ta kurulu ATAM (Avrupa Türkleri Atılım Merkezi e.V.) derneği oldu. Dernek bu yılki (15.09.2013) etkinliklere 23 Nisan adındaki gitar gruplarıyla katıldı. ATAM himayesinde organize edilerek müzik öğretmeni Mesut Çobancaoğlu idaresinde kurulan 23 Nisan Gitar Grubu, yaşları 6-12 arasında değişen çocuklardan oluşuyor.

Dünya Çocuklar Günü için; ''Hatırla Sevgilim'', ''Katibim'', ''Dünyayı Verelim Çocuklara'', ''Divane Aşık Gibi'', ''Tren Gelir Hoş Gelir'' ve ''Okulumuz'' gibi Türkçe eserlerden oluşan bir repertuar hazırlayan minikler günün en çok öne çıkanları arasındaydı. Bu arada, etkinliklere sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Düsseldorf Anakent Belediye Başkanı Dirk Elbers miniklerin gösterdikleri performans için: ''Harika, tek kelimeyle muhteşem!'' dedi ve çocukların her birini tek tek kutlayarak başarılar diledi. Minikler, dinletileri bitmiş olmasına rağmen Elbers'in ricasını kırmayarak, ''Dünyayı Verelim Çocuklara'' adlı parçayı ayakta bir kez daha çaldılar.

ATAM Başkanı Aytunç Sular ile yaptığı sohbet sırasında büyük gurur duyduğunu dile getiren Elbers, Muhabirce'nin ve Düsseldorf'un ileri gelen basın kuruluşlarının kameraları önünde 23 Nisan Gitar Grubuyla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi ve daha sonra Apollo Meyda'nından ayrıldı. ATAM'ın 23 Nisan Gitar Grubu çocukları böylece güne damgasını vurmuş oldu.

Muhabirce'ye demeç veren Aytunç Sular, 23 Nisan Gitar Grubu'nun ve paralelinde yürüttükleri 23 Nisan Çocuk Korosu'nun her önemli Türk ve Alman dini, milli bayram ve günlerinde sahne alacağını ve bunun yanı sıra sahnede nasıl davranılacağına yönelik derslerin de yine ATAM tarafından verildiğini belirtti.

[[{“fid”:”1345″,”view_mode”:”default”,”fields”:{“format”:”default”},”type”:”media”,”attributes”:{}}]]

Muhabirce/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu