Haberler

Niçin BİG?

Almanya'da seçimlere bir haftadan az bir zaman kaldı. Partilerin aday tanıtım programları da hız kazandı.

BİG partisi (Bündnis für Innovation und Gerechtigkeit- Yenilik ve Adalet için Birlik) Kuzey Ren Vestfalya (KRV) milletvekili adayı Mümin Uluç, BİG Genel Başkanı Haluk Yıldız ve beraberindekilerle birlikte, Duisburg Park Restaurant De Luxe'de kahvaltılı bir basın toplantısı düzenleyerek, seçmenlerden oy istedi.

Think BİG – Büyük düşün!

Uluç, üç yıl önce kurulan BİG'in kısa sürede, aldığı oylarla 40 parti arasından 12.sıraya yükselerek önemli bir başarı elde ettiğini ifade etti. BİG'in Almanya'daki Türklerin yanısıra, diğer azınlıkları ve ahlaki değerlerini muhafaza etmek isteyen her kesimi temsil ettiğini belirten Mümin Uluç, BİG'in, değerlerin ve kimliklerin korunması, çoğulculuk ve hoşgörü, ırkçılık ve İslam düşmanlığıyla mücadele gibi ilkeleri savunan bir parti olduğunu olduğunu söyledi. Mümin Uluç, mevcut siyasetin değişmesi için, dürüst ve güvenilir siyasetçilerin, yenilikçi adil yaklaşımla siyaset yapmaları gerektiğine değindi ve seçmenlerin buna göre den oy vermelerini istedi.

Aşırıcılardan tehdit

BİG Genel Başkanı Haluk Yıldız, parti programını ve kampanyalarını anlatan bir konuşma yaptı. Müslümanların dertleriyle dertlenmeyen onlardan değildir hadisinden yola çıkarak, Türklerin, Müslümanların, azınlıkların sorunlarıyla ilgilenmeye talip olduklarını  anlatan ve ağırlıklı olarak muhalefet partilerini eleştiren Yıldız, partilerinin Berlin bölgesindeki adaylarına aşırı sağcılardan, 'siz göçmensiniz, göçmen yer değiştirir, geldiğiniz yerlere normal transport yollarıyla geri dönün yoksa biz sizi başka yollara transport etmeyi biliriz' şeklinde tehdit içerikli mektuplar geldiğini anlatti. Haluk Yıldız, suç duyurusunda bulunduklarını bu tür irkçı yaklaşımların günümüz Almanyası için hiç de hoş olmadığını söyledi.

Eşcinseller evlat edinmesin

Bu güne kadar mevcut siyasi partilerin, içlerindeki Türkiye kökenli milletvekillerine rağmen göçmenler ve Türkler için birşey yapmadığını, hatta karşı söylemleri olduğunu ifade eden Haluk Yıldız, kendi partilerinin bu eksikliği gidereceğini ifade etti. Seçim kampanyalarında değindikleri temaların ve afişlerin de oldukça ilgi çektiğini, eleştirenler olduğu gibi, beğenenlerin de oldukça fazla olduğunu anlatan Yıldız en çok tepki gören afişleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yıldız özellikle eşcinsellerin evlat edinmelerine karşı olduklarını ve bunun bazı çevrelerce eleştirildiğini, ancak Almanlar da dahil olmak üzere çoğu kişinin de kendilerini bu konuda desteklediğini söyledi. Kimsenin cinsel tercihine karşmadıklarını ancak, evlat edinmenin önemli bir konu olduğunu vurgulayarak, kampanyalarında kullandıkları "Her çocuğun bir anne ve bir baba sahibi olma hakkı vardır" cümlesine dikkat çekerek "Çocukları bu haktan mahrum edemeyiz, onları tek cinse mahkum edemeyiz" dedi.

Eşcinsel evliliklerin hetero evliliklerle kıyasalanamayacağını bunun, elmayla armut kıyaslamasına benzediğini söyleyen Haluk Yıldız, biz kimseye hakaret etmiyoruz, sadece çocukların haklarına sahip çıkmak istiyoruz. Doğal olan hetero evliliklerdir, çocuklar bu evliliklerden olur. Homoseksüel evliliklerde çocuk olmaz, onlara çocuk edinme hakkı verilmesine karşıyız, bunun çocuğun ruhsal gelişimi için sağlıklı olduğunu düşnmüyoruz, diğer tüm hakları alabilirler, şeklinde kampanyalarına açıklık getirdi.

Türkçe 2. yabancı dil olmalı

Okullarda dil eğitimine de değinen Yıldız,  okulda Almanca Ingilizce öğrenen çocuklar neden ikinci bir yabancı dil olarak Türkçeyi seçemiyor, neden Fransızca, İspanyolca gibi diller dayatılıyor, diyerek çocukların ikinci yabancı dil olarak Türkçeyi seçebilmeleri gerektiğini vurguladı.

700 bin Türk seçmen olduğuna dikkat çeken BİG KRV Milletvekli adayı Mümin Uluç, seçmenlerin mutlaka sandığa gitmelerini ve kendilerini en iyi temsil edeceklerine inandıkları partiye, oy vermelerini istedi. Uluç, BİG herkesi kucaklayan bir parti. Yaklaşık 5000 derneğimiz var ama tek partimiz var, amacımız partimizi kalıcı yapmak ve seçimlerde iyi bir sonuç elde etmek, bunun için herkese görev düşüyor, diyerek herkese oy kullanmaları tavsiyesini yineledi.

Haber-yorum: Hülya Sancak- Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu