Haberler

Miniklerin Alman Huzurevi Ziyareti

Düsseldorf Avrupa Türkleri Atılım Merkezi (ATAM. e.V.) minik gitaristleri, Hıristiyanlıkta kutsal kabul edilen Advent'in (Noel'e en yakın dönemin) son (4.) Pazar günü, AWO Yaşlılar ve Düşkünler Yurtları'na anlamlı bir müzikal ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarete çok sevinen ve mutlulukları gözlerinden okunan nineler, dedeler unutulmaz anlar yaşadılar ve yaşattılar.

Çocuklar gibi sevindiler

Gitar konserlerine günün anlam ve önemine uygun noel şarkılarınin yanı sıra Türk Sanat Müziği'nin en tanınmış eserlerini de dahil eden minikler yaşlıları derinden mutlu eden' bir müzik şöleni sundular. Titreyen elleriyle, cılız sesleriyle, engelli olanının kıpırdatabildiği başıyla, ayaklarıyla, parmaklarıyla, hatta olup biteni ''az da olsa'' algılayabilenin sevinç dolu gözyaşlarıyla; her bir yaşlının tüm gayretiyle miniklere eşlik etme çabası, herkesi duygulandırdı. Çocuklar gibi sevinen yaşlıların sevinci ''gerçekten'' görülmeye değerdi.

Nine ve dedelerin sevinç gözyaşları minik gitaristler grubuna da duygulandırdı. Konser sonrası veda anında miniklerin ellerine sımsıkı sarılan yaşlılar çocuklarla birlikte adete bir sevgi yumağına dönüştüler. Minik gitarist Hümeyra (9) ''ben de çok mutlu oldum'' dedi. Hümeyra'nın minik kardeşi Efe (2) ise yaşlıların ayrı bir ilgi odağı oldu.

Onlar insana muhtaç

Ernst-Gnoß-Haus yöneticisi Dana Duda: ''Eli ayağı tutmayan yaşlılarımızın tempo tutmaya çalıştığını gördüm. Bu benim mesleki hayatımın en anlamlı günü. Kendilerinden özellikle rica ettim. ATAM bizleri daha sık ziyaret edecek, ATAM'a şükranlarımızı sunuyoruz'' diyerek memnuniyetini belli etti.

Ernst-und-Berta-Grimmke-Haus görevlisi (Herr Blumkronen) ise, "Böyle anlamlı bir ziyaretin, özellikle bir Türk derneğinden ve dolayısıyla Türk dostlarımızdan gelmesi bizleri çok duygulandırdı ve mutlu etti" diyerek, ATAM'dan ziyaretlerinin devamını rica etti.

Önce İnsan

''Çocuklarımız Almanya'nın geleceği ve teminatıdır'' diyen ATAM Başkanı Aytunç Sular sözlerine şöyle devam etti: ''Derneğimiz çocuklara sadece yeteneklerini ortaya çıkarma veya geliştirme imkani vermiyor. Bunun yanı sıra, hedeflerimiz arasında, tüketici olan dünyamızda, ister Türk olsun ister Alman, insanı insan yapan değerlerin yaşatılması yer alıyor. Hemen hemen her şeyin maddi çıkarlara dayalı olduğu günümüz dünyasında, birileri tarafından düşünülmenin ve hatırlanmanın önemi çok büyük. İnsanlar arasındaki ikincil ilişkilerin arttığı böyle bir çağda birileri tarafından ''hatıra gelmek'' şüphesiz insanı mutlu eden büyük bir erdem. Çocuklarımız, sanırım bugün bu insani erdemi yerine getirdiler. Onlar da, bizler de bir insanı mutlu etmenin mutluluğunu yaşadık."

Sular, ''Önce İnsan'' adını verdikleri müzikal ziyaret etkinliklerine Türk huzurevleriyle, kimsesiz çocuklarla ve ıslah evlerinde bulunan çocuklarla devam edeceklerini belirtti.

Haber-Yorum: Ercan Çalışkan/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu