Haberler

Bartınlılar Almanya`da biraraya geldi

Almanya Bartınlılar Kültür ve Dayanışma Derneği (ALBARDER), geleneksel olarak her yıl düzenledikleri gecelerini bu yıl 21. kez Gelsenkirchen'deki Güneş Düğün Salonu'nda gerçekleştirdi. Katılımın bir hayli yoğun olduğu gece, Türk ve Alman milli marşlarının okunmasıyla başladı. Almanya Bartınlılar Kültür ve Dayanışma Derneği (ALBARDER) Başkanı Yaşar Çil, birlik, beraberlik mesajları verdiği konuşmasında derneğe destek veren üyelere ve sponsorlara teşekkür etti.

Bartınlılar gecesine, Türkiye'den Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cihat Çakır, Gelsenkirchen Belediye Başkanı Gabriele Preuß, Belediye Meclisi Üyesi Manfred Lichtweiss, Gelsenkirchen Uyum Meclisi Başkan Yardımcısı ve Göç ve Çalışma Grubu Başkanı Nezahat Kılınç, SPD (Almanya Sosyal Demokrat Partisi) Kuzey Ren Vestfalya Milletvekili Rainer Schmeltzer ve çok sayıda dernek temsilcisi hazır bulundu.

Açık artırma

Gecede, derneğe katkı sağlamak için el emeği göz nuru tablolar, açık artırma usulü satıldı. Açık artırmayı, cemiyetin önde gelen isimlerinden, Kapadokya Kültür Derneği Başkanı ve kültür sanat programları yapımcısı Mümin Uluç yönetti.

Köçekten türküye, bol bol eğlence

Abidin Çağdaş Orkestra'sı eşliğinde başlayan eğlence bölümünde orkestranın sunduğu birbirinden güzel şarkıların yanısıra sırasıyla Aylince, Aydın Çimen sahne alıp birbirinden güzel eserlerle davetlileri coşturdu. Daha sonra, Bartın ve Zonguldak eğlencelerinin sevilen bir parçası olan köçekler sahneye geldi ve davetlileri köçek havalarıyla eğlendirdi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde ise, beklenen sanatçı Davut Güloğlu sahne aldı. Uzun bir aradan sonra ilk defa Bartınlılar gecesinde sevenleriyle buluşan Davut Güloğlu sevilen parçalarını davetlilerle birlikte söyledi.

Plaketler verildi

Dernek yönetimi tarafından ALBARDER'in faaliyetlerine destek veren şirket temsilcilerine ve basın mensuplarına birer teşekkür plaketi takdim edildi. NRW STAR Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Tığlı "ALBARDER bölgemizin saygın köklü derneklerin başında geliyor. Hizmet anlamında ciddi çalışmalara imza attılar. Derneğin çalışmalarını uzun yıllardan beri takip etmekteyim. Özellikle derneğin kadın kolları ve gençlik kolları da müthiş bir çaba içerisindeler. Canla başla çalşıyorlar. Bu başarılarının devamını diliyorum. Allah utandırmasın" diyerek, dernek yöneticilerine teşekkür etti.

[[{“fid”:”1824″,”view_mode”:”default”,”fields”:{“format”:”default”},”type”:”media”,”attributes”:{“alt”:”21. Albarder_Gecesi 2013_Gelsenkirchen”,”class”:”media-element file-default”}}]]

Muhabirce/ Gelsenkirchen

Fotoğraflar: Hülya Sancak/ Mustafa Tığlı

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu