Haberler

Mezhebe bağlı okul yasasında değişim

Eğitim Komisyonu’nunda, 11. Okul Yasası değişikliğiyle ilgili uzman toplantısı değerlendirildi. Yasa değişikliği ile, mezhebe bağlı ilkokulların (Bekenntnisgrundschule) dine bağlı olmayan ve birlikte eğitim verilen ilkokullara (Gemeinschaftsgrundschule) çevirilmesi kolaylaştırılacak. SPD KRV Eyalet Meclis Grubu Eğitim Politikası Sözcüsü Renate Hendricks’in konuyla ilgili açıklaması şöyle: 

“Eğitim komisyonunda 11. Okul Yasası değişikliği ile ilgili dinleme, mezhep okullarının bağımsız okullara çevrilmesi konusunda koalisyon ortakları SPD ve Yeşiller, kiliseler ve anayasa hukukçularının hemfikir olduğunu gösterdi. Uzmanlar, koalisyon ortakları SPD ve Yeşillerin seçtiği yolun doğru olduğunu belgeledi. Bu yasal değişiklikle belde ve belediyelere inisiyatif hakkı doğarak esnek karar alma olanağı tanınıyor. Burada önemli olan ebevynlerin isteği. Ayrıca mezhebi olmayan öğretmenlerin de işe alınmasına olanak tanınmasıyla, mezhep okullarında derslerin öğretmen yokluğu nedeniyle aksamaması garantilenmiştir.”

Öğretmenler mezhepsiz, ya da farklı mezhepten olabilecek

Gelecekte basit bir çoğunluk, yani yüzde 50 artı bir ebeveyn, mezhep okullarının bağımsız hale getirilmesi için yeterli olacak. Şimdiye kadar geçerli olan uygulamada, ebeveynlerin üçte ikisinin onayı gerekiyordu. Yasa yenilenirken özellikle okul yönetimlerinin inisiyatif hakkına büyük önem verildi. Okul yönetimi bu konuda karar alınması için halihazırda okul geliştirme planı (Schulentwicklungsplanung) kapsamında bir oylama yapılmasını kararlaştırabiliyordu. Ancak okulun dönüştürülmesi ile ilgili son kararı ebeveynler alacak. Bundan dolayı -geçmişte olduğu gibi- okulun dönüştürülmesi ebeveynlerin talebi üzerine de gerçekleştirilebilecek. Ancak bundan farklı olarak ebeveynlerin yüzde 10’unun oyu yeterli olacak. Geçmişte ancak ebeveynlerin yüzde yirmisi bu talepte bulunursa okul dönüştürülebiliyordu. 

Ayrıca mezhep okulları öğretmen konusunda da açılım yaşıyorlar: Yeni uygulamayla müdür yardımcıları ve öğretmenlerin, okul işleten kurumla aynı mezhepten olması zorunluluğu kaldırılıyor.

Muhabirce/Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu