Haberler

Aşırı sağcılar Alman siyasetçilere de saldırıyor

KRV/ SPD Mv. İbrahim YetimMültecilere kalacak yer (yurt) sağladığı  için aşırı sağcılar tarafından tehdit edilen ve Mart başıda görevinden istifa eden Tröglitz (Magdeburg) Anakent Belediye Başkanı Markus Nierth (Bağımsız), eyaletten ve vatandaşlardan yeteri kadar destek görmediğini ifade etmişti. Niert`in görevinden istifa etmesi, ülke çapında şaşkınlığa yol açarken, Kuzey Ren Vestfalya SPD Eyalet Meclis Grubu Uyum Politikası Sözcüsü İbrahim Yetim, aşırı sağcılara karşı daha kararlı bir duruş talebinde bulundu.

Aşırı sağcılara birlikte karşı koymalı

Yetim açıklamasında “Demokratik düzenimizin düşmanlarının bir politikacının görevinden istifa etmesine neden olacak bir baskı oluşturması oldukça endişe verici ve korkutucu. Markus Nierth’in istifa etmesini gerektirecek derecede kendisini kıskaçta hissetmesinden dolayı çok üzgünüm” dedi.

Aynı şekilde Duisburg Belediye Başkanı Manfred Osenger de saldırılarla karşı karşıya kalmış, hatta evine saldırı düzenlenmişti. Duisburg`un Neuenkamp semtinde bir mülteci yurdunun kurulması için mücadele veren Osenger hem yumurtalı hem de sözlü saldırıya uğramıştı. Ayrıca Dortmund’ta aşırı sağcı oluşumlar hakkında düzenli olarak haber yapan ve bundan dolayı defalarca tehdit edilen gazetecilerden biri olan Marcus Arndt ta geçen hafta taşlı saldırıya uğramıştı.

SPD-Uyum Sözcüsü  İbrahim Yetim: “Aşırı sağcılar politikacıları ve gazetecileri korkutmak ve yıldırmak istiyorlar.  Buna elimizde olan bütün hukuksal güçle karşı koymalıyız. Siyaset ve sivil toplum örgütleri, aşırı sağcılardan gelen düşmanlıklara ve tehditlere karşı birlikte karşı koymalı!” dedi.

Muhabirce/ Düsseldorf

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu