Haberler

Equal Pay Day- Eşit Ücret Günü için bir araya geldiler


İlk olarak 1988 yılında Amerika Birleşik Devletleri`nde düzenlenen ve 2008 yılında Almanya’da da başlatılan “Equal Pay Day” Eşit Ücret Günü adlı uluslararası organizasyon, bu sene “Şeffaflık-Açık kartlarla oyun” sloganı altında gerçekleştirildi.

Aralarında üç kadın bakanın da bulunduğu SPD eyalet milletvekillerinden oluşan bir grup, kadınların erkeklere verilen maaşın % 22 oranında daha azını kazanıyor olmalarını ellerindeki kırmızı çantalarla protesto edip, kadın erkek eşitliğinin maaşlara da yansıması gerektiğini vurguladılar.

Kuzey Ren Vestfalya SPD Meclis Grubu Kadın-Erkek-Eşitliği Politikaları Sözcüsü Gerda Kieninger konuyla alakalı olarak yaptığı açıklamada, “Equal Pay Day”in her sene farklı tarihlerde gerçekleştiğine dikkat çekti ve bunun sebebini şöyle açıkladı: “20 Mart tarihi, sene başından itibaren sayıldığında tam olarak 79 güne karşılık geliyor. 79 gün ise kadınların, erkek iş arkadaşlarıyla aynı maaşa ulaşabilmeleri için fazladan çalışmak zorunda kaldıkları gün sayısıdır. Alınan maaşlar her sene –çok fazla olmasa da- değiştiği için, bu organizasyonun tarihi de değişmektedir. Hedefimiz kadın ve erkeklerin eşit işe eşit ücret almalarını sağlamaktır. Bu uzun vadeli bir süreçtir ve umarım önümüzdeki senelerde bu günü Şubat veya Ocak aylarında gerçekleştirebiliriz.”

Muhabirce/ Düsseldorf

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu