Haberler

Mavi Kartlar artık geçerli, ama…

İlk kez 1995 yılından itibaren verilmeye başlanan ve önce pembe sonra mavi kart olarak anılmaya başlayan kartların Ekim 2013 tarihinden itibaren alınmış olanı artık geçerli.

Uygulanmaya başlandığı tarihten itibaren, Türkiye`de hiç bir kurum tarafından bir türlü tanınmayan ve kabul görmeyen Mavi Kartların yeni bir yasayla yeniden düzenlendiği belirtildi.

5901 no`lu yasa

Federal Almanya`nın TC. Essen Başkonsolosluğu`ndan aldığımız bilgiye göre, içişleri bakanlığının yürürlüğe giren 5901 nolu kanununa göre 2013 yılı ekim ayından itibaren alınan mavi kartların içeriği değiştirilerek başkonsolosluklarda ve Türkiye`de nüfus müdürlüklerinde yeniden tanzim edilmeye başlandı.

Türkiye`de artık tek başına da geçerli olduğu belirtilen mavi kartlarda sorun yaşanmaması için Ekim 2013 tarihinden önce alınan tüm mavi veya pembe kartların  yenilenmesi gerektiği bildirildi.

Kaymakamlığa veya valiliğe şikayet

Bakonsolosluklarda randevu almadan, üç avro karşılığında değiştirilebilen kartların, istendiği takdirde Türkiye`de herhangi bir nüfus müdürlüğünde de yenilenebileceği belirtildi.

Değiştirilmiş ve ekim 2013 tarihinden itibaren alınmış olan kartlarla, 5901 no`lu yasada belirtilen tüm haklardan yararlanabileceği, kullanımında Türkiye de herhangi bir sorun çıkartıldığında bulunulan yerdeki kaymakamlığa veya valiliğe bildirilmesi gerektiği de hatırlatıldı.

Yunus Işıkoğlu/ muhabirce.de 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu