Haberler

Marsis Katakomben`i coşturdu

Mini bir Avrupa turnesine çıkan Karadeniz'in çağlayan sesi MARSİS Nürnberg ve Frankfurt'tan sonra Essen'deki Katakomben Tiyatrosu'nda muhteşem bir konser verdi.

Eski ve yeni parçalarından oluşan konserde dinleyenlerini büyüleyen MARSİS her zamanki gibi sosyal içerikli mesajlarını iletmeyi de ihmal etmedi. Karadeniz'in bağrına saplanmaya çalışılan HES (Hidroelektrik santralleri)'lere karşı sesini yükseltenlerden biri olan grup, HES'lerin doğamızı kirlettiğini ve bizi zehirlediğini düşünüyoruz ve onları istemiyoruz mesajını iletti.

Farklılıklar güzelliğimiz

Birbirinden güzel parçalarından bazılarını Gürcüce, Lazca okuyan MARSİS'in solisti Korhan Özyıldız, bu dillerde parçalar okumalarını da, "Bunlar kaybolmaya yüz tutmuş diller farkındayız, bizleri her ne kadar aynılaştırmaya çalışsalar da biz o farklılıkların güzelligimiz olduğunu biliyoruz ve her yerde yaşasın halkların kardeşliği diyerek bu türküleri bu dillerde okuyuruz" cümleleriyle açıkladı.

Sevilen şarkılarına dinleyenlerin de eşlik ettiği konserde izleyenler Karadeniz'in coşkulu müziğine kendilerini bıraktı ve bol bol horon vurdu.

Korhan Özyıldız konserin ikinci bölümünde sahneye, "Kemençeciler ya Trabzonlu ya Rizeli olur genelde, ama bize bir Kırşehirli kemençeci tanıştırdılar"diyerek izleyiciler arasından Harun Kaplan'ı sahneye aldı ve Harun'un kemençesi eşliğinda "tabancamun sapini gülle donatacağum" türküsünü söyledi.

Daha sonra Duygu Band'in solisti Duygu'yu da sahneye alan Özyıldız, Duygu'nun Gelevera Deresi şarkısına eşlik etti. Duygu, şarkısına başlamadan önce geçen sene gezi olaylarında başına aldığı gaz fişeği ile yaralanan ve 269 gün komada kaldıktan sonra 11 haziranda vefat eden Berkin'i de anarak, Gelavera Deresini onun anısına seslendirdiğini ifade etti.

Konser sonunda kendilerini bırakmak istemeyen dinleyenlerinin isteği üzerine konser sonrasında tekrar salona gelen MARSİS tulum eşliğinde hayranlarıyla horon vurdu, fotoğraf çektirdi.

 

 

 

 

 

Hülya Sancak / Essen

Marsisle ilgili daha fazla ayrıntı için tıkla

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu