Haberler

Kamuya iş başvurusu yapın

TAM Vakfı ve Otto Bennecke Vakfı'nın, gençleri mesleki eğitime kazandırmaya yönelik ortak projesi MIGOVITA´nın Gelsenkirchen de gerçekleştirdiği forumda konuşan Essen Belediyesi Stratejik İnsan Kaynakları Yöneticisi Olaf Poch, gençlere belediyelere ve bağlı kuruluşlara meslek eğitimi başvurusunda bulunma çağrısı yaptı. Poch, "bizi nasılsa almazlar“ şeklindeki önyargılardan kaçınmak gerektiğini söyledi.

Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde faaliyet gösteren  Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği´nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen gençlere ve velilerine yönelik, mesleki eğitim bilgilendirme toplantısında sağlık meslekleri ve şehir idarelerindeki meslekler tanıtıldı.

Öncelik gençlerin

Toplantının açılış konuşmasını yapan Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak, yönetim olarak, Almanya´da kalıcı olma bilinciyle hareket ederek önceliklerini gençlere verdiklerini ve bu noktada bilhassa mesleki eğitim temasına odaklandıklarını belirtti. Karakulak yıl sonuna kadar bir dizi etkinlik planladıklarını sözlerine ekledi.

Karakulak´ın ardından bir konuşma yapan Gelsenkirchen Uyum Merkezi Yöneticisi Mustafa Çetinkaya ve Uyum Meclisi Başkan Yardımcısı Nezahat Kılınç, gençlik çalışmalarına önem veren derneklerin arkasında oldukları mesajını verdiler.

Sağlık ve kamuda aktif olun

MIGOVITA koordinatörü Turan Küçük ise, proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmaları anlattı ve iki önemli sektör olan sağlık ve kamu işlerinde gençleri daha aktif olmaya çağırdı

Sağlık sektöründeki mesleklerin tanıtımını Asiye Acar (DEVA), sektörün öneminin giderek arttığını belirterek, yaşlı ve hasta bakımı alanındaki mesleklerin, yüksek geliri olan iş güvenceli meslekler olmanın yanı sıra muhtaç insanlara yararı olan işler olduğunu belirtti.

Kent idarelerinde meslek eğitimi hakkında konuşan Essen Belediyesi Stratejik İnsan Kaynakları Yöneticisi Olaf Poch ise göçmen kökenli pek çok gencin, belediyelere başvurmaktan çekindiğini, bu yüzden kabul edilebilecekleri pek çok işi alamadıklarını belirterek, gençleri belediyelere başvurmaya davet etti. Poch, pek çok kent yönetimine başvurunun internet üzerinden mümkün olabildiğini kaydetti.

Etkinliğin finalinde dernek bünyesinde müzik öğrenimi gören gençler bir gösteri yaptı.

Muhabirce/ Gelsenkirchen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu