Haberler

#Literatürk takipçileri #Gözdağı`nı beğendi

Her yıl ekim ayında düzenlenen Ren Ruhr Bölgesi'nin en kapsamlı edebiyat festivali Literatürk bu yıl, 10.yılı dolayısıyla 20 Eylül'de "Gözdağı" belgeseli ile festivale "giriş" yaptı.

Literatürk Genel Koordinatörü Semra Uzun-Önder ve festivalin danışma kurulu üyesi Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi Vakfı (TAM) Andreas Goldberg, festivalin bu yıl ki içeriği ve özelliği ile ilgili birer konuşma yaptı ardından belgeselin gösterimine geçildi.

#48 saatin belgesi "Gözdağı"

Literatürk takipçilerinin yakından tanıdığı Can Dündar, bir yıl önceki gezi olaylarında gözünü kaybeden gençlerden yola çıkarak hazırladığı "Gözdağı" belgeselinde, amatör çekimleri, haber kayıtlarını ve birebir gezi eylemlerine katılanların izlenimlerini kullanmış.  Profesyonel bir belgeselden öte bir "durum belgelendirmesi" tarzındaki film izleyenlerden olumlu tepki aldı.

Belgeseli gezi ruhuna uygun olarak bir forum mantığıyla halka açık yerlerde ve ücretsiz gösterime sunduran Can Dündar, Gezi ruhunun ciddi bir uyanış olduğunu belirterek bir park ve parkı yıktırmayan bir halk var diyerek direnişi özetledi. Belgeseli davetlilerle birlikte izleyen Can Dündar, daha sonra soruları yanıtladı ve okuyucularına kitaplarını imzaladı.

Literatürk  1 ekimde Essen- Glückauf Filmstudio'da Feridun Zaimoğlu ve Hakan Günday ile resmi olarak başlayacak.

Muhabirce/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu