Haberler

Berlin Çarşı: iddianame komik ve saçma

Duisburg merkez tren istasyonunda toplanan Berlin Çarşı Taraftar Grubu üyeleri, haklarında müebbet hapis istemiyle dava açılan 35 Beşiktaş Çarşı Taraftar Grubu üyesiyle dayanışma için bir gösteri yürüyüşü gerçekleştirdi.

Geçen yıl Türkiye'de, gezi olaylarına katıldıkları ve destekledikleri için haklarında ruhsatsız silah bulundurmak, silahlı örgüt kurmak, yönetmek ve üyesi olmak, cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs, kamu görevlisine mukavemet gibi suçlamalarla dava açılan 35 çarşı üyesi arasında Çarşı Taraftar Grubunun liderleri de bulunuyor.

Davayı kabul etmiyoruz!

Davayı protesto etmek için Almanya'nın Duisburg şehrindeki ana tren istasyonu önünde toplana Berlin Çarşı üyeleri Almanca ve Türkçe olarak hazırladıkları basın bildirisini okudular. Bildiride "Çarşı yöneticilerine açılan davayı kabul etmiyor bizi darbecilikle suçlamalarına şaçma diyoruz. Böyle bir iddianameyi, ciddiye alınmayacak derecede gülünç buluyoruz, Beşiktaş halkın takımıdır ve halkın sorunlarıyla da ilgilenecektir" sözlerine yer verildi.

Eylemi organize edenlerden Duisburg Çarşı Cafe'nin sahibi Ali Muarrem Fidan, "Bizim terörle uzaktan yakından ilişkimiz olamaz. 35 arkadaşımız hakkında yapılan bu suçlamayı kınıyoruz. Soma'daki yetim çocuklara sahip çıkmak, kış günü oynanan bir maçta, Van'da üşüyen çocuklar için atkılarımızı toplamak, nükleer santrallere, HES'lere karşı çıkmak ve sokak hayvanları için barınaklar yapmak darbecilikse, evet biz de darbeciyiz" diye konuştu.

Hepimiz darbeciyiz

Eylem komitesinde yer alan Berlin Çarşı Grubu üyelerinden Devrim Börcek, Çarşı Berlin, Beşiktaşlı olmaktan ve Atatürkçü olmaktan ödün vermeyecektir diyerek grubun özelliklerini vurgularken "Bizler gözaltına alınan ağabeylerimizin yalnız olmadığını göstermek için buradayız. Aralık'ta yapılacak duruşmada ağabeylerimizin tertemiz çıkacağına inanıyoruz. Van depreminde çocuklara yardım için toplanan atkılar, kan bağışları, köy okullarına yardımlar, darbecilikse, hepimiz darbeciyiz" sözleriyle Çarşı grubunun sosyal aktivitelerine dikkat çekti.

Dava öncesi miting

Berlin Çarşı Taraftar Grubu, Çarşı davasının 16 Aralık'ta görüleceğini belirterek dava öncesinde Köln'deö Avrupa çapında büyük bir miting gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti. Grup daha sonra sloganlar atarak şehir merkezine kadar yürüdü.

Hülya Sancak/ Duisburg

 

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu