Haberler

Kütahyalılar Wuppertal`da buluştu

Almanya`nın Wuppertal şehrinde faaliyetlerde bulunan Kütahyalılar Kültür Derneği, Kütahyalılar Aile Dayanışma Gecesi adı altında bir etkinlik düzenledi. oldukça kalabalık bir davetli grubunun katıldığı geceye, Wuppertal Kütahyalılar Kültür Derneği Başkanı İsmail Taşcıoğlu, Avrupalı Kütahyalılar İnisiyatif Dernekleri Federasyonu (AKİF) Başkanı Adil Emsen, Dortmund Kütahyalılar Derneği Başkanı Bülent Alkan, Bremen Kütahyalılar Dernek Başkanı Yahya Çiçek ve Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD)Genel Başkanı Süleyman Çelik de katıldı.

Gecede bir konuşma yapan Wuppertal Kütahyalılar Kültür Derneği Başkanı İsmail Taşcıoğlu, “Bölgemizde yaşayan hemşehrilerimizin tanışması ve kaynaşması adına önemli faaliyetlerde bulunuyoruz. Şehrimizin ve kültürümüzün tanıtılmasına öncülük eden bu derneğimize, üyelerimizin daha çok destek vermesini arzuluyoru” dedi. Salonda hemşehrilerine bir selamlama konuşması yapan Avrupalı Kütahyalılar İnisiyatif Dernekleri Federasyonu (AKİF) Başkanı Adil Emsen ise, Avrupa`da yaşayan Kütahyalı hemşehrilerinin birlik ve beraberliklerine vurgu yaptı.

Toplumsal olaylara duyarlı olun

Etkinlikte davetli olarak bulunan birde konuşma yapan UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, “Almanya`da Türk toplumunu doğrudan ilgilendiren olaylara duyarlı olmalıyız. İslam karşıtlığı adı altında ırkçılık yapanlara karşı maalesef çok da duyarlı değiliz. İslam karşıtı olarak ortaya çıkan ve bir anda sayıları 17 binlere ulaşan PEGIDA grubuna karşı sessiz kalamazdık ve bunun için çatı kuruluşlar olarak bir araya geldik” dedi. Almanya`da yapılacak seçimlere de katılın çağrısı yapan Süleyman Çelik, “Seçimlere katılın, gelecekte sizleri Ankara`da temsil edebilecek milletvekillerinin de önünü açmış olursunuz“ dedi.

Gediz Pazarın`dan zeybeğe

Kütahya yöresinin müziklerinin çalındığı gecede davetliler, memleketlerinin ünlü halk oyunu olan „Gediz Pazarı“nı büyük bir coşkuyla oynadılar. Davetliler, Kadir Şahin, Süleyman Oruç, Suna Gül ve Ekibi`nin müzikleriyle geç saatlere kadar eğlenirken, Kütahya Zeybek Ekibi de, Ege yöresinin efe oyunlarını sergiledi. Salonda sahne yanına asılan dev Türk bayrağı davetlilerin ilgi odağı haline geldi. Çok sayıda davetli, bayrak önünde durarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ayrıca, kanser hastası çocuklar ve ailelerine yardim ve destek veren Umut Yolu Derneği de salonda kurduğu stantla ilik (kök hücre) bağışı için doku tipleme kampanyası gerçekleştirdi.

Muhabirce/ Wuppertal

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu