Haberler

Katakomben 10.yaşını kutluyor

Katakomben Tiyatrosu 10 yaşında. Almanya`nın Essen kentinde, tiyatrodan, müziğe, edebiyat akşamlarından, kabareye kadar pek çok dalda sahnesini sanatçılara açan Katakomben Tiyatrosu`nun 10.yılı  özel bir programla bugün (29.09) kutlanacak.

Uluslararası ve yerel pek çok sanatçıya ve sanatsal etkinliğe sahnesini açıyor Katakomben. Kuzey Ren Vestfalya`da bu özellikteki tek özel tiyatro. İlk yıllarında küçük çaplı kurumsal bir destek aldıktan sonra bu yıla kadar bir daha mali yardım alamamışar belediyeden ve eyalet kasasından.

Yardımlar sınırlıKazım Çalışgan

“Ama bu yıl bunu kırmayı başardık ve Essen Belediyesinden küçük çaplı bir yardım alabildik. Mali sıkıntıların yaşandığı son yıllarda yapılan ilk iş kültür ve sanata ayrılan bütçeyi kısmak” diyor Kazım Çalışgan. Tiyatronun kurucu üylerinden biri ve işletmecisi. Kendisi aynı zamanda da müzisyen ve oyuncu.

Eyalet hükümetinden yardım istedik, biz de kültürel etkinlik yapıyoruz, biz de birtakım projelerde birlikte çalışalım dedik, ama kabul görmedi. Buranın kentin bir kültür üreten kuruluşu olduğunu anlatmak istiyoruz, ama eyalet hükümeti pek yanaşmıyor, diyor Uğur (Uri) Bülbül, tiyatronun basın sözcüsü.

Çokkültürlü bir yapıyız

“10 sene önce nerde olacağımızı bilmiyorduk ama şu anda buradayız ve geldiğimiz yerden memnunum. Burası bir Türk tiyatrosu değil, ama içinde Türklerin yoğunlukta olduğu bir yapı ve program içeriğimizde Türklere yönelik programlar da var. Türkiye`den sanatçılar geliyor, Erkan Oğur, Okay Temiz, Selçuk Balcı, Marsis gibi sanatçıları grupları konuk ettik. Haftasonu Türkçe müzik partileri yapıyoruz. Hepsinden önemlisi bizim bir Türk tiyatro grubumuz var artık” diyor Kazım Çalışgan.

Doğu Batı kültürlerinin içiçe geçismesi

Kendisi de bir müzisyen olan Çalışgan kendi müzik gruplarından da söz ediyor. 10 yıllık süreç içinde çeşitli gruplar oluşuyor. En son grup Fethi Ak, Jens Pollheide ve Kazım Çalışgan`dan oluşan Transaesthetics. Doğu Batı kültürlerinin kesişmesini, iç içe geçişini simgeleyen bir isim;Transestetik. “Etnik ve deneysel müzik yapıyoruz, üyelerimiz çokkültürlü, en önemli özelliğimiz, her hafta yeni bir müzisyen de gruba katılıyor, beraber müzik yapıyoruz” diyor Çalışgan grubu anlatırken.

Uri Bülbül (sol) ve Celal Erdoğan

Katakomben çevresi oluştu

Amaçlarının güzel ve değerli projeleri, çalışmaktan zevk aldıkları, kendi vizyonlarına uygun projeleri insanlara sunmak olduğunu belirten Kazım Çalışgan “Burada hoşumuza giden sanatın değişik alanlarındaki konseptlerde çalışmak istedik” diyor.

Oyuncu ve yönetmen Celal Erdoğan şu sözlerle tamamlıyor Çalışgan`ı: “Kendi estetik anlayışımıza, kendi sanat politikası anlayışımıza uyan şeyleri buraya taşıyıp birşeyler yapmak istiyoruz. Yani, bizim dünyamıza yakın, bizi taşıyacak bizi yükseltecek bize birşeyler katacak işleri yapmaya çalışıyoruz.” 

Zamanla Katakomben çevresi oluştu, kendisini bizim sunduğumuz ürünlere yakın hissedenler geliyor, diyor Katakomben ekibinden Serap Türkel Ayık.

Yavuz Arslan`ın objektifinden 10 yıl

Hindistan`dan Arjantin`e kadar dünyanın pekçok ülkesinden sanatçıları ağarlayan Essen`in kültür sanat mekanı Katakomben Tiyatrosu`nun 10 yıllık serüveni, Fotoğraf sanatçısı Yavuz Arslan`ın seçkin karelerinden oluşan fotoğraf sergisiyle belgelenecek.

Hülya Sancak/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu