Haberler

Zaimoğlu ve Günday Literatürk`te

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nin en kapsamlı edebiyat festivali olan Literatürk, 01 ekim çarşamba günü başlıyor.

01 ekimde, Essen kentinin kült sineması Glückauf salonunda, Almanya'dan Türk kökenli yazar Feridun Zaimoğlu ve Türkiye'den Hakan Günday edebiyat severlerle buluşacak..

10.yıla özel programlar

Literatürk, bu yıl 10.yılını kutluyor. Literatürk Ekibi 10.yıla özel programlar hazırlamış. Programa kısa bir göz atalım:

02 ekimde Essen Merkez Kütüphane'de Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Saatleri Ayarlama Enstitüsü" adlı eserinden parçaları Almanya'nın ünlü travestilerinden Lilo Wanders okuyacak. Program 20:00'de başlıyor.

03 ekimde saat 16:00'da Essen Grend Kültür Merkezi'nde Wolfgang Schorlau, Barış Uygur ve Sabine Adatepe okurlarla buluşuyor. Çevirmen Sabine Adatepe bu kez kendi kitabı "Bahar'ın baharı olmadı" dan pasajlar okuyacak.

Saat 18:00'de „Feriköy Mezarlığında Randevu“ romanıyla yazar ve sevilen mizahçı Barış Uygur ve saat 20:00'de Almanya’nın en ünlü siyasal polisiye yazarlarından, çok satan listelerinden inmeyen Wolfgang Schorlau „Am zwölften Tag“ (Onikinci günde) isimli kitabıyla okurlarla buluşacak.

Bayramda Literatürk

Bayramın ilk günü 4 ekimde program saat 14:00'de Köln'de DOMiD Göc Müzesi'nde başlıyor. Yeni kuşak yazarlardan Deniz Utlu ile okuma ve söyleşi var. Deniz Utlu ilk romanı "Die Ungehaltenen" ile kendi kuşağından bir gencin Berlin’deki hikâyesini anlatıyor.

Saat 18:30'da Essen- Grillo Tiyatro'da. İsviçre’de yaşayan Slovak asıllı yazar Irena Brežná „Die undankbare Fremde“ (Nankör Yabancı) romanından bölümler okuyacak.

Bayramın ilk günü Kulturtechniker müzik grubu ile Ruhr havzasından Trabzon´a kadar "Oy Trabzon" diyerek müzikli bir okuma yolculuğu yapmak isteyenler akşam 20:30'da Essen'de Tiyatro Grillo'da olmalı.

05 ekim: Şiir dolu bir akşam

Alman şair Achim Wagner, Çerkez kökenli Safiye Can ve Endülüs kökenli  José Oliver ile şiir dinletisi saat 16:30'da başlıyor Karin Yeşilada'nın sunacağı etkinlik Essen Maschinenhaus'ta. (Eski maden ocağı)

Bayramın ikinci günü saat 20:00'de babası NSU nazi örgütü tarafından öldürülen Enver Şimşek'ın kızı Semiya Şimşek'in yazdığı bir bölümü yönetmen ve dramaturg Christian Scholze tarafından tiyatroya uyarlanan "Schmerzliche Heimat" – "Acı Vatan" ın NRW prömiyeri var. Izlemek isteyenler Maschinenhaus, (Eski maden ocagi) Essen adresini not etsin.

06 ekim Murat Uyurkulak ile okuma ve söyleşi. Uyurkulak Almancaya yeni çevrilen ikinci romanı „Har“ (Alm: „Glut“) ile 3. kez Literatürkseverlerle buluşacak. Yer: Kültür Merkezi Bahnhof Langendreer, Bochum (Eski tren istasyonu) Saat: 20:00

07 ekim

Alper Canıgüz ile okuma ve söyleşi saat 20:00'de Proust Kitapevi, Essen'de. Canıgüz, Almancaya yeni çevrilen ilk kitabı "Tatlı Rüyalar“ (Die Verwandlung des Hector Berlioz) ile bu senede konuklar arasında.

08 ekim

Tanıl Bora ve Imre Török okuma ve söyleşi. Almanya ́ve Türkiye geçmişiyle nasıl hesaplaşıyor? "Unutmak bir ulusal spor mu? Türkiye ile Almanya kıyaslamasında geçmişle hesaplaşma ve anma kültürleri“ başlıklı söyleşide Tanıl Bora ve Alman Yazarlar Birliği Başkanı Imre Török konuşacak ve konu ile ilgili yazılarından kısa bölümleri okuyacaklar.

Sabine Adatepe'nin sunduğu etkinlik Essen Merkez Kütüphane'de saat 20:00'de başlayacak.

09 ekim  Emrah Serbes ile okuma ve söyleşi

Behzat Ç. dizisiyle büyük ilgi çeken genç yazarlardan Emrah Serbes, ergenlik çağında türlü başarısızlıklar, pürüzler, tökezlemeler yaşayan genç erkekler üzerine yazdığı sekiz öyküyü bir araya getiriyor "Erken kaybedenler (Junge Verlierer) kitabında. Emrah Serbes okurlarıyla Gelsenkirchen'de Kültür Merkezi "die Flora"da buluşacak. Saat: 20:00. 

Yeni Türkü Dortmund'ta

Literatürk 10 yıl etkinliğinin kapanışını 10 ekimde Dortmund'ta Yeni Türkü konseriyle yapacak. Dortmund Belediyesi'nin katkılarıyla konser Saat: 19:30 Fritz-Henßler-Haus'ta yapılacak.

Literatürk programıyla ilgili genis bilgi için: http://www.literatuerk.com/programm/

Muhabirce/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu