Haberler

Kalifiye elemanlar Almanya`dan gidiyor mu?

Göçmen derneklerinin mesleki eğitim ve istihdam alanındaki faaliyetler konusunda güçlendirilmesi hedefiyle uygulamaya konan MIGOVITA Projesi çerçevesinde hayata geçirilen Çeşitlilik Forumları sürüyor.

Türk-Alman Akademisyenler ve Öğrenciler Platformu (TD-Plattform) tarafından Almanya'nın Essen kentindeki Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi (TAM) Vakfı'nda gerçekleştirilen "Yüksek Öğrenim Mezunları için İş Piyasası: Türkiye kökenli Akademisyenler Almanya'yı Terk mi Ediyor?" başlıklı etkinliğe ilgi büyüktü.

Almanya'nın dört köşesinden katılımcının ilgiyle izlediği toplantıya TD-Plattform Başkanı Sabiha Çetinkaya, TAM Vakfı'ndan Caner Aver ve Düsseldorf Üniversitesi'nden Zeynep Demir konuşmacı olarak katıldı.

Önyargılar hala etkin

TD-Plattform Başkanı Sabiha Çetinkaya konuşmasında, göçmen kökenli akademisyenlerin iş piyasasında çektikleri zorluklara değinerek, göçmen kökenli akademisyenler arasında işsizlik oranının Almanlara nazaran üç kat yüksek olduğunu belirtti.

Akademik çalışmalarını Düsseldorf Üniversitesi'nde sürdürmekte olan Zeynep Demir ise "Eğitim, Sosyal Katman ve Göç" temalı araştırmasının bir bölümünü sundu.

Farklı teorik yaklaşımlar ekseninde göçmenlerin eğitim ve toplumsal kabul süreçlerini analiz eden Demir'in ardından konuşan Caner Aver, iş piyasasına girişte, Türkçe ve Arapça tınıya sahip isimler taşıyan insanların işe kabulünde zorluklar olduğuna dikkat çekti ve ön yargıların toplumda hala etkin olduğunu belirtti.

Anketler de ayrımcılığa işaret ediyor

TAM Vakfı'nın anketlerinde de eğitim ve iş arama sürecinde ayrımcılığa uğrama tecrübelerinin gözle görülür seviyede olduğuna işaret eden Aver, Türk göçmenlerin % 60,3'ünün daha önce en az bir kez okul veya üniversitede, % 51,3'ünün iş arama sürecinde ayrımcılığa uğradıkları algısını taşıdıklarını sözlerine ekledi. Aver "iş piyasasına girişte güçlü iletişim ağları giderek önem kazanıyor, IAB'nin (2009) araştırması iki şirketten birinin yakın çevrelerinden referans üzerine personel alınına gittiklerini ortaya koyuyor" dedi.

Türklerin bu manada ağlarının henüz gelişim evresinde olmasının ve pek çok kişi için aileden devralınan ilişki ağlarına sahip olmayışın önemli bir eksiklik olduğunu kaydeden Aver, "bu nedenle Türkler Alman siyasi partilerinde, sendikalarında, dernek ve örgütlerinde daha fazla yer bulmalılar" diye konuştu.

Eğitimli gençler Türkiye'de şanslarını deniyor

Aver, Almanya'dan Türkiye'ye akademisyen göçünde artan eğitim seviyesinin belirleyici bir rol oynadığını belirtti. Bunun yanı sıra Türkiye'nin büyük kentlerinde yerleşen Alman işletmelerinin de bu anlamda cazibeyi arttırıcı bir faktör olduğunu söyledi. Türkiye'ye göç eden akademisyenler için "geri dönüş göçü" kavramının kullanılmasını doğru olmadığını söyleyen Aver, söz konusu göçün dünyanın ekonomik merkezlerine yönelik nitelikli işgücü akımı kapsamında değerlendirilmesinin daha doğru olacağına işaret etti. Aver, İstanbul ve İzmir gibi kentlerin odak noktasında olduğu akademisyen göçünün Barcelona, Londra, New York gibi cazibe merkezlerine yapılan göçten çok farklı olmadığını, Almanyalı Türklerin dil ve kültür avantajları sayesinde sadece bu iş piyasasında daha kolay yer bulabildiklerini söyledi.

Muhabirce/ Essen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu