Haberler

Basın Müşavirleri habercilerle buluştu

21 Kasım 2013 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği Basın Müşaviri olarak göreve başlayan Refik Soğukoğlu beraberinde T.C. Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşaviri Veysel Filiz ve T.C. Lahey Büyükelçiliği Basın Müşaviri Emrullah Akgündüz ile birlikte, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde görev yapan Türk medya mensuplarıyla buluştu.

Duisburg'taki Park Restorant Deluxe'de düzenlenen bir kahvaltıda bir araya gelen müşavirler ve KRV'li medya mensupları bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Avrupa'nın önem arz eden kentlerindeki elçiliklerde görev alan basın müşavirleri, Almanya'da ilk defa bu şekilde toplu bir bir buluşma gerçekleştirerek sorunları dinlediler, birlikte çözüm yolları bulmaya çalıştılar.

Bölgede görev yapan yirmiyi aşkın medya mensubunun katıldığı toplantıda Berlin Basın Müşaviri Refik Soğukoğlu, göreve gelmesiyle beraber Almanya'da görev yapan Türk habercilerle tanışmak ve sorunlarını dinlemek istediğini belirterek, genel olarak basın müşavirlerinin görevlerine değindi. Soğukoğlu "Avrupa'da Türkçe haber yayıncılığını daha da geliştirebilmek için birlikte çalışmalıyız, bu adımı bugün burada atıyoruz, daha sonrada diğer bölgelerde devam edeceğiz" dedi.

Anadolu Ajansı abonelik verebilir (mi?)

Basın mensupları özellikle maddi yöndeki sıkıntılarını dile getirerek kendilerine kamu kurumlarından da reklam bütçesi ayrılabileceğini dile getirdiler. Ayrıca ulusal haber ajansı Anadolu Ajansı'nın da Almanya'daki yerel basına, fahiş fiyatlarla abonelik hizmeti sunacağına, ücretsiz veya cüzi bir bütçe karşılığında abonelik vermesini de isteyen muhabirler ve gazete sahipleri, müşavirlerden pek olumlu yanıt bulamasalar da, sorunların yetkili mercilere iletileceği konusunda söz aldılar.

Sarı Basın Kartı'nda ayrımcılık

2012'de Bülent Arınç'ın basın mensuplarıyla Köln'de buluşmasının ardından Almanya'daki medya mensuplarına da basın kartı verilmesi için çeşitli olanaklar sunulmuştu. O zamanlar başvuruda bulunanlardan bazıları da Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü tarafından verilen Sarı Basın Kartı sahibi olmuşlardı. Bu konu da gündeme getirildi ve kart konusunda ayrımcılık yapıldığı kime neye göre sarı basın kartı verildiğinin belli olmadığı dile getirildi.

Ayrıca yazılı basın ve internet haberciliği arasında da ayrım yapıldığı, giderek önemi artan internet haberciliği ile ilgili yeterli özenin gösterilmediği düzenlemenin ve uygulamanın eksik olduğu ifade edildi.

Hürriyet'in Almanya'dan çekilişi

Berlin Büyükelçiliği Basın Müşaviri Soğukoğlu, Hürriyetin muhabirlerle ilişkisini keserek Almanya genelinden çekilmesi ve Berlin üzerinden temsil edilecek olması ile ilgili üzüntülerini de ifade ederek, Almanya'da güçlü bir Türk medyasının olmasının önemine vurgu yaptı.

Haber-Yorum: Hülya Sancak/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu