Haberler

INIMB`den türkü ziyafeti

Almanya`nın Essen kentinde faaliyetlerini sürdüren Kültürlerarası Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü (INIMB) 7 Renk Türk Halk Müziği Korosu, “Türkü Kervanı” konserinde türkü severlere adeta bir ziyafet sundu. Evren Erkazancı yönetimindeki koro, “Feraye” türküsü ile konsere başladı. Ardından sevilen pek çok türküyle Türkiye gezisi yapan koroyu, salonu tıka basa dolduran dinleyeciler alkış yağmuruna tuttu.

Konserin konuk sanatçısı Türkiye`den saz ekibiyle birlikte gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı THM sanatçısı Nahide Saygün Akkal`dı. Bağlamasıyla sahne alan ve birbirinde güzel türküleri seslendiren Nahide Saygün Akkal, mükemmel yorumuyla davetlileri adeta büyüledi.

Stuttgart`tan gelen ve zeybek dansıya programa ayrı bir renk katan Murat Yılmaz da, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Konser öncesi bir selamlama konuşması yapan INIMB Başkanı Bircan Şimşek Kartal, “Yeni arkadaşların katılımıyla oluşan koromuz, profesyonel sazlarla beraber ilk kez sahne alıyor. Beğeneceğinizi umduğumuz bir gece hazırladık. Katkı sunan herkese ve salonu dolduran siz izleyicilere teşekkür ediyorum” dedi.

İNIMB Türk müziğini  tanıtıyor
T.C Essen Başkonsolosluzğu himayesinde Ayyo, İşbank, Mebro gibi kuruluşların desteğiyle gerçekleşen konseri izleyen Konsolos Ahmet Davaz “Essen Başkonsolosluğu olarak INIMB`ye kuruluşundan beri destek oluyoruz ve olmaya da devam edeceğiz. Kültürümüzü, yurtdışında yaşatmak, yeni nesillere aktarmak ve Alman dostlarımıza tanıtabilmek için INIMB, önemli çalışmalara imza atıyor” sözleriyle INIMB`in faaliyetlerine desteğin devam edeceğini ifade etti.  

Müzikseverler, konser sonunda, kendilerine muhteşem bir türkü gecesi yaşatan  koroyu ve sanatçıları dakikalarca ayakta alkışladı.

Muhabirce/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu