Haberler

Hakikat ve vatan için el ele verdiler

Almanya`nın Duisburg kentinde bir araya gelerek „Vatan için el ele Platformu“ oluşturan Türk dernekleri, 28 Ocak 2015 tarihinde AİHM`de davası görülecek olan Doğu Perinçek`e destek vermek için, Fransa`nın Strazburg kentine gitmeye hazırlanıyorlar.

Duisburg`ta merkezli Barış İçin Diyalog Derneği Başkanı Dr. Ali Söylemezoğlu`nun başlattığı çalışmaların ardından iki ayrı toplantı ile bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, Özgürlük, Adalet, Hakikat ve Vatan için El Ele Platformu adı altında bir dizi ortak eylem için karar aldılar.

Duisburg Atatürkçü Düşünce Derneği`nde yapılan son toplantıda Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği Genel Başkanı Dursun Arı, Barış İçin Diyalog Derneği Başkanı Dr. Ali Söylemezoğlu, Avrupa Türk Birliği (ATB) adına İbrahim Doğancı, UETD Duisburg Şube Başkanı Bekir Sipahi, Duisburg Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Seher Gündüz ve çok sayıda dernek temsilcisi hazır bulunmuştu.

Atatürkçüler, Ülkücüler ve Uetd aynı platformda

Siyasi görüşüne bakmadan aynı platformda buluşan Avrupa Türkleri Dayanışma Konseyi (ATDK), Avrupa Türk Birliği(ATB), Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği ( AADDB), Avrupa Türkiye Cumhuriyet Kadınları Derneği, Duisburg Barış İçin Diyalog Derneği, Türk Üniversiteliler ve Akademisyenler Derneği (Türk-Ünid), Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD), Avrupa Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Demokratik Türk Birliği (DTB), Avrupa TPK Talatpaşa Komitesi, Krefeld EKİN Derneği ve Atatürkçü Yaşam Derneği (AYD) gibi kuruluş temsilcileri ilk eylemlerini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)`nde 28 Ocak tarihinde davası görülecek olan işçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek`e destek vererek gerçekleştirmek istiyor.

Avrupa`nın çeşitli kentlerinden otobüslerle Strazburg`a gidecek olan Türkler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde ellerinde dövizlerle sessiz miting yapacak. Çok sayıda STK temsilcisi de, mahkeme salonunda bulunarak Doğu Perinçek`e moral desteği verecek.

Perinçek davası vatan davasıdır

Vatan için el ele Platformu`nun oluşumuna öncülük yapan Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği Genel Başkanı ve Vatan İçin Birlik Platformu sözcüsü Dursun Arı, “Doğu Perinçek`in İsviçre davasını,  bir vatan davası olarak görüyoruz, sorun Türkiye`nin sorunudur. Perinçek davasıyla elde ettiğimiz hukuksal kazanım, Ermeni iddialarına karşı bugüne kadar elde edilmiş en önemli kazanımdır. Bu anlamda mahkeme üzerindeki uluslararası baskılara göğüs gerebilmesi için mahkemeye destek vermek üzere Strazburg`a gideceğiz” dedi.  

Dursun Arı “Siyasi görüşüne bakmadan böylesine önemli bir dava için derneklerimizin bir araya gelmesi tarihi bir sorumluluk örneğidir” diyerek konuya duyarlı vatandaşları Strazburg`ta mahkeme önünde yapılacak mitinge katılmaya davet etti.

Perinçek Davası nedir?

2005 yılında Lozan Antlaşması’nın yıl dönümü nedeniyle İsviçre’nin Lozan kentinde İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek “Soykırım yapmadık, vatanımızı savunduk” ve “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır, uluslararası bir yalandır” açıklamaları nedeniyle İsviçre mahkemelerince mahkum edilmiş ve 2013 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM, bu kararı Perinçek ve Türkiye lehine bozmuştu.

Muhabirce/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu