Haberler

İktidar AKP`nin kimyasını bozdu

Almanya’daki yaklaşık 1,4 milyon seçmen Türkiye`deki partilerin hedefinde. Özellikle Ak Parti seçmeni elde etmek için Almanya`ya kamp kurmuş durumda. Liderler bazında CHP ve MHP de Almanya`da mitingler yaptı. Böyle olunca Almanya kamuoyu da ister istemez Türkiye seçimlerine odaklandı.

Geçen hafta HDP`ye desteğini internet bildirisiyle ilan eden Alman Birlik 90/Yeşiller partisi dün akşam Köln`de bir panel düzenleyerek HDP`ye desteğini partinin Eş Genel Başkanı Cem Özdemir`in ağzından ilan etti.

HDP çatısı altında birleşen tüm demokrasi güçlerinin sahip çıktıkları özgürlük, adalet, sürdürülebilirlik, barış ve dayanışma gibi ilkelerin Yeşillerin savunduğu değerlerle örtüştüğünün vurgulandığı panel çağrısında, Almanya Yeşiller`in Türkiye`deki kardeş partisi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi`nin de HDP`ye destek verdiği belirtildi.


Köln`de KOMED salonunda düzenlenen panele konuşmacı olarak Birlik 90/Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir`in yanısıra Türkiye`den HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Van Milletvekili Nazmi Gür, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Sevil Turan katıldı.

HDP ile taşlar yerinden oynayacak

Köln Belediye Meclisi Üyesi (Yeşiller) Berivan Aymaz`ın sunumunu yaptığı etkinlikte, Yeşiller KRV Yönetim Kurulu Üyesi ve Essen Belediye Başkanı Adayı Gönül Eğlence`nin de kısa bir selamlama konuşması yaptığı toplantıda Cem Özdemir, “HDP`nin meclise girmesi Türkiye`de taşların yerinden oynaması demek. Demokratikleşme açısından çok önemli. Bu, HDP ile Yeşiller yüzde yüz eşit anlamına gelmiyor. Bizim kardeş partimiz Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi. Onlar da seçimlere parti olarak katılmıyor HDP`yi destekliyor, biz de kardeş partimizin desteklediği partiyi desteklemek istedik” şeklinde konuşan Cem Özdemir, HDP`nin kadın kotasına önem verenö kadın adayın en çok olduğu, kadın haklarına çevre konusuna duyarlı bir parti olduğunu belirtti.

Eşcinseller de listeye alındı

Ermeni soykırımı meslesi ile ilgili olarak Federal Meclis`te yaptığı konuşmayı da hatırlatan Özdemir, HDP`nin  Türkiye`deki gayrimüslimlere listesinde yer veren, dolayısıyla Ermeni vatandaşları da meclise taşıyacak bir parti olmasının altını çizdi. Cem Özdemir, eşcinsellerin de gizlenmeden listeye alınmasının/aday gösterilmesinin önemli olduğunu belirterek  HDP`nin önceleri sadece Kürt sorununa odaklı bir parti iken giderek diğer azınlıkları da kapsayan kucaklayan Türkiye partisi olduğunu ifade etti.

Askeri vesayet yerine yeni bir vesayet
AKP`nin uzun süre iktidarda olmasının kimyasını bozduğunu liberallere farklı etniklere  hitap ederken giderek kendi içinde ve toplum içinde de bu kimlikleri reddettiğini ifade eden Cem Özdemir “Bugün Türkiye`de zamanında askeri vesayeti gerileten AKP`nin bunun yerine yeni bir vesayet, kendi gücünü yerleştirdiğini görüyoruz. AKP`nin insanların yatak odasına kadar müdahale ettiğini görüyoruz. HDP`yi Türkiye`de muhafazakâr gücün bile desteklemesi gerektiğini düşünüyoruz. Tek başına gücün sağlıklı olmadığını düşnüyoruz. O açıdan da HDP`ye ihtiyaç var. Biz HDP`nin dışlanmış ve ötelenmiş kimliklere sahip çıkacağını düşünüyoruz;  Kürtler, Aleviler, Ermeniler, Ezidiler, Çerkezler, hatta ateistlerin de kendilerini bulabilecekleri bir HDP umut ediyoruz” diyerek tüm kesimlerin demokrasi ve çoğulculuk adına HDP`yi desteklemesi gerektiğini vurguladı.

AKP kendi rejimini kurmak istiyor

HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Van Milletvekili Nazmi Gür, de konuşmasında “Yeşillerden beklediğimiz bir destek ve dayanışma oldu bu bizim için son derece kıymetli ve değerli bir dayanışma Van`da da cok yankı buldu, sosyal medyada çok yankılandı bu yüzden çok teşekkür ediyoruz” dedi. 

Nazmi Gür, Türkiye`deki seçim ortamının sorulması üzerine de “Tek dil, tek din, tek vatan, tek inanç dayatan bir lider var, AKP kendi rejimini kurmak istiyor. Türk tipi başkanlık sistemi kurmak isteyen bir cumhurbaşkanı var karşımızda. Mevcut anayasa ve yasalara göre çok açık tarafsız kalması gerekirken devlet imkanlarıyla meydanlarda günde iki üç miting yapar hale geldi. Türkiye`nin 30 kanalı cumhurbaşkanı konuşurken canlı yayına geçiyor. İlk iş muhalefete saldırıyor. Partimizin çeşitli binlarına saldırılar/bombalı saldırılar oldu, tesadüf eseri can kaybı olmadı. AKP yanlısı medya büyük bir ayrımcılıkla bize saldırıyor, hedef gösteriyor. Bu atmosfer Türkiye`nin kritik bir seçimde bir yol ayırımında olduğunu gösteriyor” sözleriyle durum değerledirmesi yaptı.

Jön Demirtaş, kıskananlar oluyor
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Sevil Turan Gezi olaylarının yıldönümüne vurgu yaparak, oradan çıkan siyasal taleplerin hayatı şekillendirmeye başladığını belirterek farklı seslerin HDP çatısı altında buluştuğuna dikkat çekti. Turan`ın, “Seçimlerin jönü şu anda Demirtaş, onu kıskananlar oluyor” sözleri salonda alkışlara neden oldu.  

Sözlerine “Bu seçimler kritik evet HDP barajı geçemezse bu tek başına  HDP`nin meselesi olmayacak. Türkiye`nin siyasi partileri dahil olmak üzere toplumun kendisinde bir çöküşün başlangıcı olacak. HDP`nin barajı geçmesi bir kurtuluşu, siyasi değişimi ifade ediyor. Yeşiller Sol Gelecek Partisi de bu anlamda HDP`nin bir bileşeni” diyerek devam eden Sevil Turan, Erdoğan`ın tek başına iktidar olmasının otoriterleşmenin artmasının ve ekolojik felaketlerin de devamının geleceği anlamına geldiğini belirtti ve Türkiye ile ilgilenen herkesi herkesi oy kullanmaya çağırdı.

Medeni bir Türkiye`yi Arabistan`da bulamazsınız

Cem Özdemir, AKP`nin Avrupa politiklarını da eleştirerek bir özeleştiri yaptı: “Daha demokratik daha çağdaş medeni bir Türkiye istiyorsanız bunu Suudi Arabistan`da ya da Orta Asya`da bulamazsınız. Bunu ancak Avrupa`da bulabilirsiniz. Bu da bence önemli bir seçim faktörü. Bugün iktidardaki  AKP`nin gündeminde Avrupa Birliği yok. Hatta daha da açık konuşmak gerekirse Almanya`da Başbakan Şansölye Merkel aslında evet `Türkiye girebilir` diyor, Türkiye`nin Cumhurbaşkanı `biz girmek istiyoruz` diyor ama kimsenin öyle bir niyeti yok. Yani burada ne Şansölye Merkel`in gerçekten buna inandığını söyleyebiliriz, ne de Türkiye Cumhurbaşkanı`nın bunu canla başla önemsediğini söylebiliriz. Yani gizli bir işbirliği var; siz girmek istiyormuşsunuz  gibi yapın biz almak istiyormuş gibi yapalım aramızda anlaşalım, siz girmeyin biz de sizi almayalım.”

Hata yaptık

Bu iyi bir şey değil çünkü burada sivil toplum kaybeder diyerek Avrupa Birliği ekseninden sapmanın yanlışlığına dikka çeken Özdemir “Çok büyük bir hata. Biz iktidardan düştükten sonra Şansölye Merkel Türkiye ile müzakereleri bir şekilde durdurdu, imtiyazli ortaklıktan söz edildi. Bence orada önemli bir fırsat kaçırıldı. Türkiye`nin bu yöne doğru gitmesinde üzüntüyle söylüyorum yazık ki bizim de payımız var. Biz derken Yeşilleri değil ama iktidarın önemli bir payı var. Yanlış yapıldı. İnşallah 2017`de biz iktidar ortağı olursak Ankara`ya gidip biz hazırız, siz de hazır mısınız diyeceğiz” sözleriyle Türkiye`yi yeniden Avrupa Birliği eksenine döndürmek istediklerini vurguladı.

Hülya Sancak/ Köln

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu