Haberler

Düsseldorf`ta Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı`ndan Müsteşar Nesrin Çelik, müşavir Raci Mazı ve Hemer Gençlik, Aile ve Yaşlı Dairesi Genel Müdürü Ertunç Deniz`in katılımıyla T.C Düsseldorf Başkonsolosluğu`nda Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği açıldı.

T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Alaattin Temür açılış konuşmasında, aile ve sosyal politikaların uzmanlık isteyen konular olduğunu belirterek, “Devletimiz attığı bu adımla konsolosluğumuzda sadece şahsi işlemlerin değil, esasa ilişkin sorunların da ele alındığını gösteriyor. Almanya`da Türk çocuklarının ailelerden alınması konusu da bu önemli konulardan biri. 2007 yılı itibari ile 40 bin çocuk ailelerinden alınmış bunların 4`te biri yabancı kökenli. Konu hassas ve önemli” sözleriyle ailelerinden alınan çocuklar sorununu vurguladı.

Toplantıda Hemer Gençlik Dairesi ve Yaşlı Hizmetleri Dairesi Genel Müdürü sosyal pedagog Ertunç Deniz de, Almanya`da tartışma konusu olan gençlik dairelerinin yapısı ve işleyişi ile ilgili bir sunum yaptı.

Süreç içinde çalışmalar şekillenecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Çelik, Almanya`da yaşayan Türklerin aile yapısı sorunları, nasıl destek olunabilir konusunda  2005 yılından beri çalışmalar yaptıklarını belirterek, “2011 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı`nın kurulmasıyla böyle bir ataşelik oluşturmanın altyapısı da hazırlanmış oldu” dedi. Geç de olsa bugün bu adım atılıyorsa, önemli vatandaşın ihtiyacı olduğu her yerde yanında olmayı istiyoruz diyen Çelik, “Süreç içinde ihtiyaclar doğrultusunda yönümüz yapımız biçim alacaktır.  Biz hizmet için buradayız vatandaşların katılımı, sivil toplum kuruluşlarının beraber çalışması çok önemli” sözleriyle çalışmaların yerel duruma göre şekillendirileceğini ifade etti.

Neden Düsseldorf?

Almanya`ya gelen her 5 Türk`ten birinin yasadığı kent Düsseldorf. Kuzey Ren Vestfayla Eyaleti`nin başkenti. 6`sı Almanya`da olmak üzere dünyada 22 temsilcilik açılmasının planladığını belirten Raci Mazı, birisi Berlin`de müşavirlik olmak üzere; Hamburg, Köln, Düsseldorf, Stuttgart,Nürnberg, kentlerinde ataşelikler açmayı düşündüklerini ve ilk olarak Düsseldorf`ta bir ataşelik ile işe başlandığını ifade etti. Resmi kadrolu ataşe atanana kadar yeni açılan Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği`nin çalışmalarını Fikret Yaman yürütecek.

Aile ve sosyal politika ataşeliği bir ihtiyaçtı

Nesrin Çelik Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurulmasıyla Türkiye Cumhuriyet Devleti artık Türkiye dışında yaşayan Türk vatandaşlarına da elini uzatma imkanına sahip oldu diyerek ataşeliğin ihtiyaç olduğunu belirtti ve  “Türk ailelerinin gerek aile içi iletişimde gerek çocuklar ve gençlerle olan sorunlarında, ya da kurumlarla dil yetersizliği yüzünden karşılaştığı sorunlar olduğunu tespit ettik ve ailelere danışmanlık, eğitim desteği konusunda destek olunabilir diye düşündük.  Ayrıca çocukların aileden alınması Alman ailelere verilmesi, bakıcı aile sorunu gibi yaygın bir şikayet var.  Bu konuda da ailelere destek olunabilir diye düşünüyoruz” dedi.

Örnek koruyucu aileye plaket

Raci Mazı, yerel çalışma yapanlarla birlikte çalışmak istiyoruz. Çocuk meselesi ciddi bir konu. Buradaki sorunlara daha kapsamlı yaklaşmalıyız . Biz burada  çözümün bir parçası olmak istiyoruz, diyerek koruyucu aile konusuna pozitif bir örnek olarak  Yasemin`i 4 yaşından 21 yaşına kadar yetiştirmiş Kaşıkçı ailesini gösterdi.

Daha sonra Kaşıkçı  ailesinin hikayesini anlatan kısa bir video gösterildi ve Fazıl- Deryanur ve Yasemin Kaşıkçı ailesine  Müsteşar Nesrin Çelik tarafından bir plaket verildi.

Hülya Sancak/Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu