Haberler

Hristiyan icadıymış: Valentinstag

Valentinstag ya da Sevgililer Günü, ya da 14 Şubat.  Amerika`dan Çin`e dünyanın pek çok yerinde sevgililerin sevenlerin-sevilenlerin kutladığı bir gün, tıpkı anneler günü, babalar günü, kadınlar günü vs. gibi bir gün.

 

Günün tarihçesi oldukça eskilere, Antikçağ`a kadar dayanıyor. Oldukça fazla söylence var. Ama Hepsinin ortak noktası, hikayesi Roma`da geçen Valentin isimli bir rahip. Hikayeler 3. yy`dan başlıyor, Ortaçağ`a dek sürüp gidiyor. Hikayelere konu olan Valentin iyi niyetli, hastaları iyileştirme (körlerin gözünü açma, engellilerin engelini kaldırma vs.) sevenleri kavşturma, nikah kıyma, arası bozulanların arasını düzeltme, sevgililere çiçek hediye etme gibi yetenekleri/eylemleri olan bir din adamı; Aziz Valentin.

Sevgi ifadesi....Valentin`in bu çok çeşitli hikayelerdeki sonu da idam (kafası kesilerek). Kimi hikayelerde Hristiyan usullerine göre çiftleri evlendirdiği için, kimi hikayede o devirde askerlerin evlenmesi yasak olduğu halde askerleri evlendirdiği için, kimilerine göre, kralın resmine tapınmadığı için Valentin`in kellesi kesiliyor. 14 Şubat`a denk geldiği tahmin edilen bu gün de, kendini sevenlere, sevgiye adayan bu rahibin adıyla anılarak kutlanmaya başlıyor.

1950`de Almanya`da

15.yy`da İngiltere`de Valentin çiftleri oluşturuluyor, yaygın kutlamalar yapılıyor. Göçmenler yoluyla kutlamalar Amerika kıtasına da geçiyor. Almanya`ya gelişi 2. Dünya Savaşı vesilesiyle, Amerikalı askerler aracılığıyla oluyor. ilk Valentin Balosu 1950 yılında Nürnberg`te düzenleniyor.

Söylencelerde, “Sevgililer Günü”nün bu kadar yaygın olarak tanınmasında çiçekçilerin de rolünün olduğu oldukça sık vurgulanıyor.

Sevgililer Günü Türkiye`ye Hıncal Uluç dolayısıyla gelmiş. Uluç 1977 yılında Amerikalı sevgilisiyle evlenince, onun sayesinde Türkiye`de de duyulmaya başlamış ve yayılmış.

Sevgililer Günü`nün hikayesi kısaca ve kabaca bu şekilde özetlenebilir. Kutlamaya gelince: Özel gün kutlamayı sevmeyenler olabilir. Ama bu, adı üzerinde özel gün ve bu günleri kutlayıp kutlamamak da kişiye özel bir durum. Kutlamak istemeyenlerin özellikle din kisvesi altında, tıpkı yalan yanlış bildikleri -bilmedikleri- yılbaşı kutlaması gibi, sevgililier günü kutlamalarına da Hristiyan icadı yaftasıyla bir tür kara propaganda yapmaları son derece yanlış. Neden mi? Çünkü bu çirkin propagandanızı yaymak için kullandığınız tüm araçlar hristiyan icadı, belki de yaşadığınız ülke Hristiyan ülkesi.

William Adolphe BouguereauBu alemde Hristiyanlarla iç içe yaşıyorsunuz çoğu durumda, her fırsatta Hristiyan düşmanlığıyla nefret söylemiyle ortaya çıkmanın amacı ne? Üstelik Hristiyan icadlarını sonuna kadar kullanarak…

Kutlamayacaksan kutlama bırak, de ki; kapitalist düzenin bir tür cepleri istilasıdır bu, karşıyım, de. Ya da, benim için her gün özel gün; 14 değil 15 şubatta yemeğe giderim sevdiğimle ya da 13 şubatta ona çicek alırım, dayatmaya karşıyım de. Olabilir, ama bana, “Bu Hristiyan icadıdır” gibi ucuz bir nefret söylemiyle gelme, çok aptalca çünkü. Hele de Almanya`da ya da herhagi bir Hristiyan ülkesinde yaşıyorsan, hiç ağzını açma.

Sevgililer Günü`nünde sevdiğine sevgisini ifade etmek isteyen, birbirine hediye almak isteyen, çiçek vermek isteyen, şımarmak isteyen tüm bunlar için bir vesileye ihtiyacı olan herkesin Valentin ya da Sevgililer Günü kutlu olsun!

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu