Haberler

Behiç Özsavaş TSM Korosu

Gelsenkirchen AWO korosu 25. yıldönümünde bir konser düzenledi. Koro Şefi Mustafa Türkay Meçillioğlu`nun yönetimindeki konserde, koroya birbirinden değerli enstrüman ustaları; genç kemancı ve kanuncular eşlik etti. Koro tarafından Türk Sanat Müziği`nin, Yine Bir Gül Nihal, Darıldın mı Cicim bana, Unutur Sanma Sakın, Bu Ne Sevgi Ah, Bir İlkbahar Sabahı, Kaderimde Hep Güzeli Aradım gibi, Rast, Hüzzam ve Nihavend makamlarındaki sevilen eserleri seslendirildi.

Koro şefi Mustafa Türkay Mecillioğlu, Behiç Özsavaş hakkında duygularını şu sözlerle dile getirdi: Program minik öğrencilerin nihavend makamındaki eserlerden oluşan mini dinletisi ile sona erdi
“Asıl Mesleği Elektrik Mühendisi olan Behiç Özsavaş Hoca yıllardır Gelsenkirchen AWO da bu koroyu çalıştırdı. Benim nota öğrenmemde katkısı büyüktür. Avrupadaki İnternational koronun da tek Türk udisi olan Mustafa Türkay Mecillioğlu, Behiç Hocanın vefatından sonra koronun devamını sağlamaktadır. Bu bağlamda Türk müzik ve Kültürünün öğrenilmesinde ve yayılmasında hizmetleri ve emeği geçen merhum Behiç Özsavaş hocayı da anıyoruz.”

Nezahat KılınçKeman ve kanun eğitimi alan öğrencilere diplomalarını takdim eden Gelsenkirchen Uyum Meclisi 1. Başkan yardımcısı, Nezahat Kılınç  dilek ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi. “2009 yılında Gelsenkirchende Mustafa Türkay Mecillioğlu hocamızla beraber Zonguldaklılar Derneği adına başlattığımız Keman, Kanun, Gitar, Saz kurslarımıza bugüne kadar 300 öğrencinin üzerinde katılımla hala devam edilmesi bizlere gurur vermektedir.

Bu bağlamda gençlerden beklediğimiz, umutlarımız tabii ki var, olacak da. Birimiz başaramasak dahi buğday taneleri gibi yüzlercemizin,  müziği  ve kültürümüzü gençlerimize sevdirip öğretmeye çalışması, er geç eninde sonunda başarıya ulaşacaktır. Hepinize destekleriniz için teşekkür ederiz.”

Muhabirce/ Gelsenkirchen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu