Haberler

HoGeSa: Selefi domuzları istemiyoruz

İşid terörü gündeme düştüğünden beri Almanya`da, aşırı İslamcılar ve Selefiler gündeme daha sık gelir oldu. Dün Köln`de Selefilere karşı enteresan bir protesto gösterisi düzenlendi.

Holiganlar Selefilere Karşı parolasıyla protesto gösterisi düzenlenmesinde bir enteresanlık yok, ancak futbol fanatikleri Holiganların -ki bunlar siyasi eylemlerle hiç gündeme gelmezler-, Selefilere  karşı gösteri düzenlemesi ilginçti.

2500 Holigan Selefilere karşı

Yaklaşık 2500 -ya da daha fazla- Holigan, Köln ana tren garının arkasında toplanıp, çeşitli aşırı sağcı ve Selefi domuzları istemiyoruz” gibi sloganlar eşliğinde deyim yerindeyse ortalığı birbirine kattı. Sahnede aşırı sağcı bir grup (Kategorie C) şarkılarıyla, aralarında aşırı sağcıların da olduğu bol miktarda alkol etkisindeki Holiganları “coştururken”, Holiganlar polislerle çatıştı, polis minibüsünü devirdi.

Günler öncesinden başına geleceği bilen polis gruba biber gazı, tazyikli su ile müdahalede bulunurken de yaklaşık 44 polis yaralandı (polis tutanaklarına göre), gözaltına alınan Holigan sayısı sanırım 15.

Holiganlar Selefilere Karşı parolasıyla örgütlenen ve gösteriyi düzenleyen grup, İşid protestosu ile kendilerinden olmayan ancak İşid düşmanı bazı kişi ve grupları da saflarına çekmişti, ta ki ortalık birbirine girene kadar.

Sol örgütler ve sendikalar Holiganlara karşı

Her ne kadar antipolitik(!) Holiganların Selefilere karşı protesto gösterisi düzenlemesi ilginçse de, Köln ana tren garının ön tarafında Dom Kilisesi`nin önündeki protesto da ilginçti. Bu protestoya sol örgütler sendikalar katılmıştı, ortalığı birbirine katmadılar. Onların ilginçliği protesto ettikleri grupla aslında aynı “safta” yer almaları. Sonuçta onlar da kadın düşmanı çoluğu çocuğu katleden İşid`e karşılar ve bu söylemlerle gündeme gelen Selefileri de desteklemiyorlar, ancak Selefilere karşı protesto gösterisi yapan Holiganlara karşı gösteri yapıyorlar, çünkü onların aşırı sağcı söylemlerinden ve eylemlerinden rahatsızlar.

Neo-naziler toplumdaki İslam korkusunu kullanıyorlar

Holiganların aşırı sağcılar, Neo-naziler tarafından desteklendiğini bilen anti-faşist dernekler örgütler karşı gösteri ile belki sağduyuyu temsil etmeye çalışıyorlar. Çünkü politik yönü olmayan sadece şiddetten yaşayan Holiganlar, aşırı sağcı slogan ve parolalarla, tren garındaki yabancı görünümlüleri de taciz ettiler, söylenenlere göre bir Türk fotoğrafçıyı tekmelerden polis korumuş. “Yabancılar defolsun” diye bağırarak, barikatları aşıp diğer karşıt gruplara saldırmaya çalışan, turistlere yolculara sataşan, etrafı savaş alanına çeviren, polislere, gazetecilere-fotoğrafçılara saldıran aşırı alkollü bir grubun barışçıl ve iyi niyetli bir eylem için orada olduğuna inanmak ve savunmak, bu durumda çok güç.

Muhabirce/ Köln 

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu