Haberler

Möllen kasabasına “Yeni Cami”

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde Wesel'e bağlı Möllen kasabasında Ditib`e bağlı 8. Bölge camilerinden Möllen Yeşil Cami inşa ediliyor. Simmani Kamacı başkanlığındaki yönetim kurulu büyük uğraşlarla aldıkları arsada 22 haziranda caminin temelini atmıştı.  

Müslüman ve Hrıstiyanlar temelde buluştu

Temel atma törenine Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Ilıkkan, İsmail Zengin (DİTİB Denetleme ve Rehberlik Uzmanı) Kenan Kiraz (DİTİB Düsseldorf Eyalet Birliği Başkan Yardımcısı)  çevre cami derneklerinin yanısıra, eski Vöerde belediye başkanı Leonhard Spitzer, yeni Belediye Başkanı Dirk, Vöerde Protestan ve Katolik Kilise derneklerini temsilen rahip Harald Eickmeier katılmıştı.

Müslüman ve Hristiyan birçok davetlinin katılımıyla temeli atılan caminin inşaatı ise ancak 10 eylülde başlayabildi.

Çalışmalar ilerledi

İnşaatın başlamasından sonra çalışmalara hız veren yetkililer, çok kısa sürede 2. kat inşaat çalışmalarına başladı.  Möllen Yeşil Cami Başkanı Simmani Kamacı, “İnşaatın yükselişini gördükçe kendimi küçükken uyandığında başucunda hediye görmüş çocuklar gibi hissediyorum. Mutluluğumu ancak böyle tarif edebilirim" dedi.

Möllen Yeni Cami inşaatını ziyaret eden Düsseldorf Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Ilıkkan, “Camiiler sevginin, barışın ve hoşgörünün merkezleridir, barışın sigortasıdır. Kilisenin yanında bir de caminin olması çevreye renk katacaktır. Bu vesile ile burada katkısının olduğunu duyduğumuz, belediye başkanına, rahip efendiye, ve tüm emeği geçenlere teşekkürler ediyorum, camimiz huzura ve barışa vesile olsun, Allah emeği geçen, katkısı olan ve olacak olanlardan razı olsun' şeklinde konuştu.

Sadece 170 üyeli cemaatle zor

Cami derneği başkanı  Kamacı, şu andaki ibadet yerlerinin ihtiyaçlara cevap vermediğini, 3000 m² arsası olan yeni yerde, ibadethaneden eğitim sınıflarına, konukevinden, çok amaçlı salona varıncaya kadar daha birçok alanda hizmet veren tam anlamıyla bir ibadet ve diyalog merkezi olacağını söyledi. Sadece 170 üyesi olan cemaat ile bu yükün ağır olacağını söyleyen Simmani Kamacı, hayırseverlerden, özellikle iş adamlarından cami inşaatına yardımlarını esirgememelerini istedi.

Murat Pehlivan/Möllen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu