Haberler

Hochachtung Almanya

2014 Dünya Kupası Finali'nde Almanya Arjantin'i 1-0 yenerek kupanın sahibi oldu. Futbol otoriterilerinin şampiyon olacaklar listesinde olan ancak, Brezilya, İspanya, Hollanda, Arjantin vs gibi takımlara daha fazla şans verildiği bir atmosferde Almanya derin ve sakin gelen dev bir dalga gibi ortamı sildi süpürdü ve kupanın sahibi oldu.

"Yıldız futbolcu yok…"

Final maçı öncesinde İngilizlerin pop yıldızı futbolcusu Beckham'ın "Almanların pek de kayda değer futbolcusu yok" babında sözleri 2014 Dünya Kupası atmosferinin final öncesi özeti gibiydi. Evet Almanların İngiliz David Beckham gibi pop yıldızı futbolcusu yok, lakin iyi oynayan futbolcuları, disiplini var. Sanırım bunlar sayesinde İngilizler gibi yolun yarısında havlu atmadılar, kupayı kaptılar. Bunu da sessiz sakin ve abartısız oyunlarıyla ortaya koydular.

2014 Dünya Şampiyonu

Maçın bitiş düdüğüyle birlikte, Brezilya'da maçı izlemeye giden taraftarlar ellerindeki 1954, 1974, 1990, 2014 ve 4 yıldız pankartlarını havaya kaldırarak büyük bir coşku yaşadılar. Stadta ise futbolcular, hakettikleri kupayı elden ele dolaştırıp dansederek şampiyonluklarını kutladılar.

Mesut üstsüz kutladı

Almanların, kupa boyunca yerli yersiz eleştirilerine de hedef olan Mesut Özil, maç bittikten sonra, formasını çıkararak kutlamalara üstsüz bir şekilde devam etti. Neden böyle yaptığını ekran başındaki izleyenler çözemezken, Alman sunucu da stüdyo'da Mehmet Scholl'a "Mesut nedense şansölyeyi görünce hep üzerini çıkartıyor" diyerek, Mesut'un formasızlığına dikkat çekti.

Açıkcası ben pek hoş bulmadım, anlamsız buldum üstsüz sahada dolanmasını. Ama sevincten herhalde diyerek geçmek istedim, çünkü geçmesem üzerinde dursam, "vücut gösterisi mi yapıyor ne gerek var bu saçmalığa" ya da "dövmesini mi göstermek istedi amacı nedir bunun yarı çıplak saldı kendini ortalığa" gibi şeyler aklıma gelecekti, o yüzden "sevinçtendir sevinçten" dedim; gerçi ondan başka da üstünü başını dağıtan yoktu, herneyse.

Onlar en iyi

Almanya en iyi takım olduğunu kupayı alarak kanıtlasa da, ortaya koydukları oyunla Lionel Messi en iyi futbolcu, Alman kaleci Manuel Neuer da en iyi kaleci ödülünü aldılar/hakettiler.

Almanya'da taraftarlar ekran başında terledi

Oldukça zorlu geçen maçta Alman taraftarlar hop oturup hop kalktı. Evlerde olduğu kadar, toplu izleme noktalarında toplanan taraftarlar kurulan büyük ekranlarda hep birlikte maç izlediler. Berlin'de yaklaşık 250.000 kişi, Almanya'nın 4. kez Dünya Kupası'nı almasına şahit oldu. Maçın bitiş düğüyle sokaklara dökülen Almanlar büyük bir sevinc coşku yaşadı.

4 yıldızlık çoşku

Şehirlerde araçlarıyla caddelere çıkıp zafer turu atan Almanlar, trafiğin durmasına neden olurken, bazıları da araçlarından inerek oldukları yerde kutlamaya devam ettiler. Sokaklarda arabalarını gaza boğanları ise, önceden hazırlığını yapan polis, anında yoldan çevirip cezayı bastı.

Düsseldorf'ta ünlü Königsallee ve Altstadt çoskulu taraftarları ağırladı. Duisburg'ta ise Duisburgerstrasse'de toplanan taraftarlar, ellerinde Alman bayraklarını sallayıp şarkı söyledi.

Yüzlerini Alman bayrağı renklerine boyayan ve Alman milli takım forması giyen taraftarlar, sokakları adeta renk cümbüşüne çevirirken, kutlamalara katılanlar arasında yabancıların özellikle de Türk kökenli taraftarların çokluğu dikkat çekti. Kutlamalar sabahın ilk saatlerine kadar sürdü.

Haber-Yorum: Hülya Sancak/Almanya

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu