Haberler

Giousouf`tan Tsipras`a karşı atak

Cemile Giousouf (CDU) Fed. Mv.Yunan halkına ve Türk azınlığa çağrı başlığıyla yayınladığı basın bildirisinde Giousouf (Yusuf) “Oyunuz lütfen `Evet` olsun” dedi.

Almanya Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi`nin Batı Trakya kökenli Federal Milletvekili Cemile Giosuof Yunanistan`da bugün yapılacak referandumda Yunan halkına “Evet” oyu kullanın çağrısı yaptı.

Dün akşam saatlerinde gelen basın açıklamasında Giosouf, “Referenduma katılmanızı  ve “Evet” oyu kullanmanızı diliyorum. Bir başbakanın asıl görevi AB ile görüşmeleri sürdürmek ve anlaşma yolu bulmaktır! Başbakan Tsipras kendi partisini, yapılması gereken reformlara ikna edemediği için, bu sorumluluğu halkının üzerine yıktı. Tspiras halkını kendi amaçları için esir ediyor” diyen Giousouf,  Eğer yarınki oylamada çoğunluk `Hayır` derse, uzmanlar Yunanistan`ın durumunun daha kötüleşebileceğini söylüyorlar” dedi.

AB azınlıklar için önemli

Sözlerine “Bugün bankadan 60 Euro çekebiliyorsunuz. Referandumdan `Hayır` çıkarsa sizi daha zor günler bekleyebilir. Eğer Yunan halkı Avrupa Birliği ile anlaşma teklifini kabul etmezse, Avrupa Birliği hükümetleri de ona göre karar vereceklerdir. Seneler boyunca, Yunanistan`ın hükümetleri, Avrupa Birliği`nden kredi aldı. Şimdi bu kredileri geri ödeyemiyorlar ve halk bunun cezasını çekiyor” diye devam eden Giousouf azınlıklara da dikkat çekti ve:

“Azınlıklar  için Avrupa Birliği çok önemli. Erişilen hakları Avrupa Birliği sağladı. Başta çiftçiler, Avrupa Birliği’nin destek primlerinden faydalandı. Yarın oyunuzu kullanın ve Avrupa Birliği`ne `Evet` oyu verin.  Azınlıklar  ve Yunanistan Avrupa`dan kopmasın ” sözleriyle Evet çağrısını yineledi. 

Muhabirce/ Berlin

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu