Haberler

Schneider: Terör Allah tanımaz

Uyum Bakanı Guntram Schneider, “Terörist faaliyetleri İslam`a yamamaya çalışanlara fırsat vermeyelim” dedi.

İslam Kültür Merkezleri Birliği`nin (VİKZ) düzenlediği  iftar programına katılan ve bir konuşma yapan Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Çalışma ve Uyum Bakanı Guntram Schneider, teröristlerin Allah tanımadıklarını ifade etti.

Çocuklarınıza dilinizi öğretin 

KRV Uyum Bakanı Guntram SchneiderBakan Schneider, Almanya`da 1,4 milyon Müslümanın yaşadığını ve İslam`ın Almanya`ya ait olduğunu yineledi. “Paris gibi yerlerde yapılan terör saldırılarıyla prim yapmaya çalışanlara fırsat vermemeliyiz. O tür olayları yapanların İslam ile ilgisi olamaz, terör Allah`ı tanımaz. İslam düşmanlığını ve camilere yapılan saldırıları kınıyorum“ dedi.

Schneider, Almanya`da yaşayan herkesin kendi dini ve kültürüne göre defnedilmesi gerektiğinin önemini vurgulayıp, Müslüman mezarlıklarının olması için çaba gösterdiğini belirtti. “Her insanın yaşadığı ülkede kendi dilini konuşma, dinini ve kültürünü yaşama hakkı var. Çocuklarınıza özellikle dilinizi öğretmeyi ihmal etmeyin, çocuğunuzun iyi bir geleceği için bu çok önemli” dedi.

Schneider konuşmasının devamında, Ramazan ayının Müslümanlığı anlatma, anlama adına iyi bir fırsat olduğunu belirterek “Değişik insanları tanıma fırsatı verdikleri için, tüm emeği geçenlere teşekkürler ederim” sözleriyle davetten dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

İftar sofraları mültecilere açılıyor

İslam Kültür Merkezleri  Başkanı Mehmet Duran, ramayan ayının fayiletlerini anlattı.İslam Kültür Merkezleri (İKM -VİKZ)  Başkanı Mehmet Duran`ın ev sahipliğindeki programa farkli dinlerin temsilcileri, STK temsilcileri, Türkiye Cumhuriyeti Münster Başkonsolosu Ufuk Gezer, T.C Düsseldorf Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Ilıkkan, Herten ve Recklinghausen şehirlerinin kurum ve kuruluş temsilcileri de katıldı.

İKM(VİKZ)  Başkanı Mehmet Duran, Kur’an’ı Kerim Tilavetini müteakiben yaptığı konuşmada “İki önemli konuda hizmeti hedef olarak belirledik; birincisi dini hizmetler, diğeri ise sosyal faaliyetlerdir. Bizler de bu ayda ülkelerindeki savaş ortamından kaçarak Almanya`ya iltica etmiş, bir tas sıcak çorbaya bile ihtiyaçları olan insanlara  iftar sofralarımızı açıyor ve onlara yardım ediyoruz. Bu insanlığın bir gereğidir“ dedi.

T.C. Münster Başkonsolosu Ufuk GezerDuran, KRV Eyaleti Uyum Bakanı Guntram Schneider`e Müslüman mezarlıkları çalışmaları, camilere yönelik desteklerinden dolayı teşekkür edip, müslüman dini cemaatlerin tanınması konusunda da desteklerinin devam etmesi temennisinde bulundu.

T.C. Münster Başkonsolosu Ufuk Gezer, Türkiye`de 2 milyon mülteciye kapıların açıldığını aynı şekilde Almanya`da da benzer durumun olduğunu belirtip, içinde bulunduğumuz ayda herkesin üzerine düşen görevi fazlasıyla yapması gerektiğini bunun sosyal bir sorumluluk olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından ezan okunmasıyla birlikte iftar açıldı.

Murat Pehlivan/Herten

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu