Haberler

SPD`den neden istifa etti?

Ugur ÜnalUğur Ünal 34 yaşında. Doğma büyüme Almanyalı, İserlohn`da yaşıyor, belediyede çalışıyor. Üyesi olduğu Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD)`den istifa etti.

Uğur Ünal 2009 yılından beri SPD`de çalışmaya başlamış. gönüllü olarak pek çok alanda çalışmış görevler üstlenmiş. En son NRW SPD Göç ve Çeşitlilik Grubu Başkan Yardımcısı olan Ünal, SPD`ye pek çok üye kazandırmış, çevresinde sevilen biri.

Basın toplantısıyla istifasını açıklayan Ünal, toplantı sonrası SPD`li arkadaşlarını davet ettiği bir veda yemeği/iftarı verdi. Ben de katıldım. Yemeğe davetli olan onlarca genç, “Uğur Abi sayesinde” partiye üye olduklarını söylüyorlar. Sadece gençler değil toplumun pek çok kesiminden kimseyi SPD`de siyaset saflarına katmış Ünal.

Ugur Ünal`dan vedaPeki bu aktif siyasetçi ne oldu da partisi SPD`den kopacak kadar küstü/küstürüldü?

Ünal, din ırk ayrımı olmadan gençlerin parti içinde yer almasını istiyor. Ama bunun SPD`de öyle olmadığını düşünüyor. Kendisiyle ilgili radikal-islamcı kesime yakın olduğu ve SPD`de kendi bölgesinde böyle gruplaşmalara neden olduğu söylentileri çıkarıldığını söyleyen Uğur Ünal, kendisiyle bu konu üzerine konuşulmadığını da ifade ediyor. Partiye pek çok genç üye kazandırmasına rağmen dışlandığını hisseden Ünal, dedikodular yüzünden çalışmalarına da engel olunduğunu görünce partiden istifa etmeye karar veriyor.

İnşallah istifam gündem yaratır

“İstifam, partide, yabancı kökenlilerin siyasette yollarının açılması için gündem yaratır inşallah. Ben hep uyumla ilgili çalışmalar yaptım. Yabancı kökenlilerin haklarını savunmaya çalıştım. SPD`nin uyum çalışmaları yapıyoruz sözleriyle reklam yaptığını düşünüyorum. Partide yetenekli arkadaslar bir yere kadar geliyor ama ondan sonra durduruluyor, önleri kesiliyor” diyen Uğur Ünal bunun değişmesi gerek diyor.

Partilerde Türkler  ve göçmenler

FES vakfının partilerde göçmen kökenliler üzerine araştırmaİstifasını açıklarken, FES Vakfının geçen aylarda güncellediği Frank Gesemann, Roland Roth tarafından hazırlanan ve Dr. D. Molthagen ve T. Schöne tarafından yayınlanan “Integration ist (auch) Ländersache” başlıklı bir araştırmadan örnekler de sunan Uğur Ünal partilerde Türk ve göçmen kökenli yeterli siyasetçi olmadığını vurguladı.

Bu istifa bir sinyal olmalı

NRW`de 17,5 milyon insan yaşıyor. Yüzde 25`i yabancı kökenli. NRW Eyalet Meclisi`nde 239 milletvekili içinde sadece 7 milletvekili göçmen kökenli. Katılımın artması gerek. İstifamın bu konuyu da canlandırmasını istiyorum. Ben istifa ettim ama arkadasların önlerinin açılmasını istiyorum. İstifam bunun icin bir sinyal olabilir. Gençlerin önü açılsın ırkı dini ön planda olmasın” diyen Ünal bu eşitsizliğin ve ayrımcılığın sadece SPD`de değil diğer partilerde de olduğunu ifade etti.

Uyum yok benim için

Siyasete katılımın az olduğunu olanların da uyum meclislerine yöneldiğini ya da yönlendirildiğini belirten Ünal “Uyum meclislerinde değil belediye meclislerinde yer alınmasını istiyorum. Benim için uyum yok, katılım var. Ben Almanya doğumluyum benim uyumla bir alakam yok, uyum mültecilerin sorunu. Artık katılım üzerinde çalışılmalı. Göçmenler kurumlarda daha çok temsil edilmeli. Bunlar sözde kalmamalı. Almanya`nın geleceği için göçmenleri değerlendirmesi gerekiyor” sözleriyle istifa gerekçelerini ve Alman siyasetinde göçmenlerin konumunun iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Hülya Sancak/ Dortmund

 

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu