Haberler

GDL grevi bitirdi! Bugün 18:00


Perşembe günü, Alman Makinistler Sendikası GDL, Alman Demiryolları tarihinin son 20 yılındaki en uzun grevini başlatmıştı. Perşembe günü başlayan grev pazartesi gününe kadar sürecek,  yük ve insan taşımacılığı felce uğrayacaktı.  Demiryolları mahkemeye başvurmuş, acilen çıkan karar da Deutsche Bahn (Alman Demiryolları) lehine olmamıştı; hem Frankfurt iş Mahkemesi hem de Hessen Eyaleti İş Mahkemesi sendika lehinde karar vermişti; grev haklıydı ve devam edecekti.

Ancak sendika bu kez, bu uzun grev kararıyla beklediği desteği görmedi. Sade vatandaştan, basın mensuplarına kadar herkes bu grevi abartılı buldu ve seslerini olumsuz yönde yükseltmeye başladı. Tabandaki huzursuzluğu gören GDL, grevi cumartesi akşam 18:00`de bitirmeye karar verdi.

Alman Makinistler Sendikası Başkanı Claus Weselsky yaptığı açıklamada, grevi pazartesi sabahına kadar sürdürebileceklerini ancak bir uzlaşı paltformunda 

buluşmak için, cumartesi günü akşam 18:00 de makinistlerin yine işbaşi yapacağını belirtti.

GDL (Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer) çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve ücretlerde yüzde 5`lik bir artış istiyor.

Haber-yorum: Hülya Sanca

Foto (c):  GDL

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu