Haberler

Çaycuma Lennestadt dostluğu

Almanya`nın Lennestadt şehri ile Zonguldak`ın Çaycuma İlçesi, kısa bir süre önce başlatıkları dostluklarını Almanya`da düzenledikleri bir programla pekiştirdiler. Programa Çaycuma`dan, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Çaycuma Esnaf Odası Başkanı Hayri Kandemir ve Çaycuma Belediye Meclis Üyeleri ve merkezi Almanya`nın Gladbeck şehrinde bulunan Çaycumalılar Derneği ( ÇAYDER ) Başkanı ve yöneticileri de katıldı.

Lennestadt Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı`nın öncü olduğu dostluk buluşması, Lennestadt şehrinde iki belediyenin bir araya gelmesi ile daha da güçlendi.

Çaycuma heyeti Lennenstadt Belediyesi`ne ait tesislerde incelemelerde bulundular. Özellikle Lennestadt Belediyesi`nin itfaiye sistemine hayran kalan Çaycuma heyeti, bu sistemi kendi belediye bünyesinde uygulamak istediklerini belirttiler.

Önemli adımlar attık


Progamda konuşma yapan Lennestadt Belediye Başkanı Steffan Hundt, Çaycuma ile dostlukların pekiştirilmesi adına önemli bir adım attıklarını ifade ederek, Lennestadt heyetinin de en kısa zamanda Çaycuma`yı ziyaret edeceğini vurguladı. Hundt, şehirde tüm insanların barış içerisinde yaşadığını belirterek, Çaycumalı dostlarını da şehrinde görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı  konuşmasında, Çaycuma adına büyük bir tanıtım ve ilişkilerin geliştirilmesi noktasında önemli bir program olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bizler, sizleri binlerce kilometreden ziyarete geldik. Lennestadt Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı`da bu dostluğun başlamasını sağladı. Çaycuma`dan yaklaşık 15 kişilik bir heyet ile burada incelemelerde bulunduk. Buraya, belediyemizden  teknik personel ve meclis üyeleri ile geldik. Buradaki izlenimler bizim için büyük önem taşıyor. Belediyecilik anlamında ilçemize yenilik katabilecek tesislerde incelemerde bulunmak bizi mutlu etti. Bu program sayesinde, hem kardeşliğimiz pekişecek, hem de teknik anlamda ilişkilerimiz gelişecek. Lennestadtlılar bizleri, 40 yıllık dost gibi bağrılarına bastılar. Bizim açımızdan zamanlama olarak çok güzel bir program oldu. Buradaki belediyecilik anlamında incelemelerde bulunduk. İtfaiye ve diğer birimlerin işleyişinin bize model olabileceğini düşünüyorum. Özellikle itfaiyecilik noktasında ciddi bir bilgiye sahip olduk. Ülkemizde geri döndüğümüzde, buradaki çalışmalarımızı en iyi şekilde değerlendireceğiz. Biz de Lennestadt Belediye Başkanını ilçemize davet ettik “ dedi.

Teknik bilgiler beldelere taşınacak

Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, “ Gerek Çaycuma, gerekse Perşembe Beldesi`nin tanıtılması çok güzel bir duygu. Burada hemşehrilerimiz bizi büyük bir sıcaklık ile karşıladılar. Bizler belediye başkanları olarak ilçemize, beldemize buradan teknik anlamda yeni neler katabiliriz onu araştırıyoruz. Buradaki özellikle itfaiyecilik anlamında ciddi bir sistem kurulmuş. Gönüllü itfaiyecilerin sayısı oldukça fazla.  Biz bu modeli beldemizde de uygulamak istiyoruz “ şeklinde konuştu.

Çaycuma Esnaf Odası Başkanı Hayri Kandemir ise Almanya`da teknik anlamda ciddi bir programa katılmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, Çaycuma`nın yurt dışında tanıtılması açısında da bu tür programların büyük önem taşıdığını ifade etti.

Lennestadt Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı`da, yaşadıkların şehirdeki insanların barış içerisinde yaşadıklarının altını çizerek, belediye başkanın bu anlamda kendilerine büyük destek verdiğini söyledi.

Avrupalı Çaycumalılar Derneği ( ÇAYDER ) Başkanı Muharrem Yiğit ise Çaycuma`nın tanıtılması anlamında önemli bir program olduğunu belirterek, Çaycuma için dernek olarak ellerindne gelen tüm desteği vereceklerini söyledi.

Mustafa Tığlı/ Olpe

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu