Haberler

Eve girdiler Gamalı Haç çizdiler

Almanya’nın Essen kentinde geçen hafta meydana gelen olaylarda Altendorf semtinin farklı noktalarında Türklere ait evlere ve işyerlerine zarar verildi, vatandaşlar tedirgin.

Türk kökenlilere ait farklı ev-iş ve dernek lokallerinin hedef alındığı saldırılarda nazilerin sembolü gamalı haç kullanılması şüphe uyandırdı.

Türk kökenli B.Y. ve ailesinden açıklama

“Evde bulunmadığımız bir vakitte kapımız kırılarak içeri girilmiş. Her yeri talan edip duvarların, mobilyaların ve ev eşyalarının üzerlerine kırmızı renkli sprey boya ile nazi işareti çizilmiş. Olaydan üç gün önce de evimizin ve semtimizdeki farklı işyerlerinin ve dernek lokallerinin kapı ve camlarına aynı şekilde nazi işareti çizilmiş. Komşularımızla birlikte büyük tedirginlik yaşıyoruz.“ dedi.

Mağdur aileleri ziyaret eden Essen Göçmen Dernekler Birliği Başkanı Muhammet Balaban olaylarla ilgili olarak “Durum gerçekten çok ürkütücü. Günlerdir Altendorf’un farklı yerlerinde meydana gelen olaylarda özellikle göçmen kökenlilerin kaldığı mekanlar seçilmiş. Bu konunun açıklığa kavuşması için farklı girişimlerde bulunacağız” sözleriyle konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.  

Essen polisi ihbar üzerine olay yeri incelemesi yaptıktan sonra henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Muhabirce/Essen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu