Haberler

Çanakkale ruhunu Duisburg`ta canlandırdılar

Almanya`da Çanakkale Zaferinin 100. yılı anma etkinlikleri çerçevesinde Duisburg`ta düzenlenen program, adeta bayrak şölenine dönüştü.

Frankfurt  merkezli  Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu (Türk Federasyon)`na bağlı, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti 2. Bölge Başkanlığı tarafından Eren Düğün Salonu`nda düzenlenen “100. yılında Çanakkale Ruhu Duisburg`ta Canlanıyor” adlı etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Yüreğimiz Çanakkale olarak atıyor

Etkinlik programında Türk Federasyon Genel Sekreteri Fatih Oğuz, KRV 2. Bölge Başkanı Ahmet Şahin, İcra Kurulu Üyesi Fuat Kılınç ve çok sayıda ülkücü dernek başkanları da hazır bulundu.

Etkinliğin açış konuşmasını yapan KRV 2. Bölge Başkanı Ahmet Şahin, “100 yıl önce Çanakkale`nin geçilmeyeceğini söyleyen bir ecdadın torunları olarak bugün burada toplanmış bulunuyoruz. Bugün yüreğimiz Çanakkale olarak atıyor“ dedi.

Türk genci tarihini bilmeli

Çanakkale Zaferi`ni anlatan bir sunum yapan  Türk Federasyon Genel Sekreteri Fatih Oğuz da gençlere “Türk genci, tarihini en iyi bilen, bilgisiyle en eğitimli ve mesleğinde en başarılı nesil olmalı. Bunun için genç kardeşlerimiz eğitimlerini, asla ihmal etmemelidir“ sözleriyle seslendi. Ak Parti hükümetini, yurt dışında yaşayan Türk toplumunun sorunlarıyla ilgilenmemekle eleştiren Fatih Oğuz, Haziran ayında yapılacak genel seçimler için de ülkücülere sandığa gitmeleri yönünde çağrı yaptı.

Bayrak şiiri ve İstiklal Marşı büyük alkış aldı

Konuşmacılar Çanakkale Zaferi`nin anlam ve önemini anlatırken, ülkücü gençler tarafından hazırlanan Çanakkale tiyatroları büyük bir ilgiyle izlendi. Davetlilerin ellerindeki Türk bayraklarını dalgalandırmasıyla adeta kırmızı beyaza dönüşen salonda minik Yaren Dündar`ın “Bayrak” şiirini, Almila Yıldız`ın İstiklal Marşı`nı büyük bir coşkuyla okumaları davetliler tarafından yoğun alkış aldı.

Ozan Emin Demir ve Nejla Çakmakçı`nın seslendirdiği marş ve destanlarla büyük bir coşkunun yaşandığı etkinlikte, Krefeld Türk Kültür Ocağı Müzik Korosu da Çanakkale türkülerinden oluşan mini bir konser verdi.

Muhabirce/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu