Haberler

DKMS ve Metropol FM hayat kurtarıcıları arıyor

DKMS Alman Kemik İliği Bankası ve Metropol FM kan kanserine (lösemi) karşı beş haftalık bir halka ilişkiler ve aydınlatma kampanyası düzenliyor. Bu çerçevede ilk yayın 14 kasım cuma günü gerçekleştirilecek.

Beş hafta boyunca “Kan kanserine karşı el ele” adı altında aydınlatma kampanyası yürütülecek. Kampanya süresince her cuma günü saat 18:00 ila 19:00  arasında kan kanseri ile deneyimlerini anlatacak olan hastalar, hasta yakınları, vericiler ve gönüllüler bu kampanyayı destekleyecekler. Kampanya ile, Türkiye kökenli insanların kök hücre vericisi olarak kayıt yaptırmaları amaçlanıyor.  

Umut kök hücre

Dünyada her 35 dakikada 1 kişiye kan kanseri teşhisi konuyor. Kök hücre bağışı birçok hastanın sağlığına kavuşması için tek çare. Kök hücre naklinin yapılabilmesi için hasta ve vericinin doku özelliklerinin uyuşması gerekiyor. Doku özellikleri kalıtsal olup insanların kökeni de belirleyici rol oynamakta. Bu nedenle DKMS, her milletten insanı kayıt yaptırmaya ve böylelikle veri tabanının genetik çeşitliliğini arttırmaya davet ediyor.

DKMS Genel Müdürü Sandra Bothur: “DKMS için Radyo Metropol FM gibi bir partner ile çalışmak büyük önem taşıyor, Bu sayede Türkiye kökenli vatandaşlara doğrudan hitap edebilme olanağına sahip oluyoruz. Bu işbirliğinin amacı, dinleyicilerin dikkatini kan kanseri ve yeni verici bulma konularına çekmek, herkesin kampanyaya yardımlarını bekliyoruz” diyor.

Konuklarla birlikte 5 canlı yayın

14 ,21, 28 kasım ve 5,12 aralık tarihlerinde saat 18:00-19:00 arasında gerçekleştirilicek canlı yayınlara DKMS destekçileri ve hastalıkla bir şekilde yolları kesişen konuklar da katılacak: Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Özcan Mutlu, DKMS Onur Ödülü sahibi, hasta yakını, kök hücre vericisi ve uzun yıllardan beri DKMS gönüllü destekçisi Hıdır Diyen, iki kez kök hücre bağışında bulunan, gönüllü olarak destek ve yardım kampanyaları düzenleyen, aynı zamanda Hamburg’taki Türkiye kökenli vatandaşların DKMS temsilcisi oaln Kader Benli konuklar arasında.

Metropol FM radyo istasyonunun yayın frekansları Berlin’de UKW 101,9 Stuttgart‘ta UKW 95,4; Mainz – Wiesbaden – Rüsselsheim ve Hochheim’de UKW 96,0; Ludwigshafen ve Mannheim’de UKW 88,3, Koblenz’de UKW 107,8.

Radyo kampanyasının sonunda DKMS, 13 Aralık Cumartesi günü Berlin’de yapılacak kamuya açık bir kayıt kampanyası planlamaktadır. Mümkün olduğunca çok insanın hayat kurtaracak çağrıya katılabilmesi için Metropol FM yayınları sırasında ve etkinlikler takviminde, kampanya ile ilgili sürekli bilgi verecek.

DKMS 1999 yılında kuruldu

Dünyada her yıl 917.000 den fazla kişi kan kanserine yakalanıyor. Hayati tehlike taşıyan bu hastalık dünya çapında herkesin başına gelebilir. DKMS kan kanseri ve diğer kan üretim sistemi hastalıklarına yakalanan insanlar için kök hücre aramakta ve aracılık yapmakta. Dünya çapında kayıtlı 4,8 Milyondan fazla verici (bunlardan 3,6 Milyonu Almanya’da) sayısı ve 44.000’den fazla gerçekleştirilen kök hücre nakli ile DKMS dünyanın en büyük kök hücre veri tabanı topluluğunu oluşturuyor. Mechtild Harf’ın lösemiye yakalanması ve kök hücre nakline ihtiyaç duyulması sonucu 1999 yılında DKMS kurulmuş.

DKMS 2013 yılından bu yana daha fazla hayat kurtarmak için araştırma alanını daha da genişleterek, Almanya dışındaki ülkelerde de temsilcilikler açıyor. DKMS`in ABD’de (Delete Blood Cancer), Polonya‘da (DKMS Polska), İspanya‘da (Fundación DKMS España) ve İngiltere’de (Delete Blood Cancer UK) partner kuruluşları bulunuyor.

Muhabirce/ Berlin            

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu